Wydawca treści Wydawca treści

20 lat leśnej wieży

Od 20 lat murowana wieża obserwacyjno-widokowa w Nadleśnictwie Lubsko pełni podwójną funkcję: stoi na straży lubuskich lasów i służy turystom odwiedzającym Leśny Kompleks Promocyjny "Bory Lubuskie".

Z tej okazji w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich spotkały się osoby, które przyczyniły się do powstania leśnej wieży i przedstawiciele instytucji, bez których jej zbudowanie nie byłoby możliwe: pracownicy Regionalnej Dyrekcji LP z Zielonej Górze, którzy brali udział w realizacji projektu: Anna Niemiec, Andrzej Dobryniewski (nadzór budowlany), Zbigniew Gaweł, Karol Wiler (pracownik emerytowany) na czele z obecnym dyrektorem regionalnym Wojciechem Grochalą, ówczesny Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubsko Bogdan Olejniczak, prezes "Euroregionu Sprewa- Nysa-Bóbr" Czesław Fiedorowicz, ówczesny wójt Gminy Brody Zbigniew Wilkowiecki, kierownik robót budowalanych Tadeusz Milach oraz przedstawiciele firmy wykonawczej WIMAR.

 

Uroczyste otwarcie wieży - 18.11.1999 r., fot. archiwum Nadleśnictwa Lubsko

 

Inicjatorem i prowadzącym spotkanie o charakterze seminaryjnym był Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubsko Leszek Banach, a szczególnym gościem był Jego Ekselencja Ksiądz Biskup Adam Dyczkowski, który 20 lat wcześniej, podczas uroczystości otwarcia, wieżę poświęcił.

Uroczyste otwarcie wieży miało miejsce 18 listopada 1999 r., ale zanim nastapiło, to wiele osób - przede wszystkim przedstawiciele zielonogórskiej dyrekcji LP, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz "Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr" - musiało wykonać olbrzymią pracę, ponieważ projekt był pionierski i trzeba było przecierać nowe szlaki.

Do realizacji projektu przyczyniła się znacznie współpraca zielonogórskiej dyrekcji z leśnikami niemieckimi w zakresie ochrony przeciwpożarowej lasów. 

Budowa wieży został sfinansowana w 80 proc. ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu PHARE CBC; pozostałe środki pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Regionalnej Dyrekcji LP w Zielonej Górze.

Pojekt wieży wykonało Biuro Dokumentacji Technicznej MDM w Zielonej Górze, a wykonawcą była firma WIMAR PPUH Wiesław Polechoński ze Słubic. Na budowę wieży użyto blisko 90 tys. specjalnie wykonanych cegieł.

Wieża mierzy 41 metrów, a na wysokości 33 m znajduje sie taras widokowy, ale aby podziwiać piękne okoliczne lasy po stronie polskiej i niemieckiej (do granicy jest 8 km w linii prostej) trzeba wspiąć się po 176 schodkach.

 

Wieża współcześnie, fot. kadr z filmu "Leśna Dycha w Brodach" oraz Paweł Mrowiński

 

Leśna wieża w Jeziorach Wysokich nie bez przyczyny nazywana jest nazywana latarnią w zielonym oceanie lasów lubuskich, gdyż dla projektantów inspiracją była lataria morska w Gąskach.

Przez 20 lat na wieżę weszło ponad 130 tys. osób, w tym 45 proc. to osoby indywidualne: turyści, wielopokoleniowe rozdziny, grupy znajomych i in., 44 proc. to dzieci i młodzież szkolna wraz z nauczycielami oraz 11 proc. - zorganizowane grupy osób dorosłych.

Wiecej informacji