Aktualności Aktualności

Choinka prosto z lasu

Jak co roku leśnicy zapraszają po naturalne choinki prosto z lasu!

Najpopularniejszym drzewkiem bożonarodzeniowym jest świerk pospolity. Jednak coraz częściej w naszych domach pojawiają się inne gatunki drzew iglastych: jodła pospolita i sosna zwyczajna.

Odpowiedz na pytanie: "Czy sosna może być choinką" znajdą Państwo w szóstym odcinku cyklu "Sosny – drzewa niezwykłe". W roli choinki występuje sosna karłowa (Pinus pumila (Pall.) Regel).

 

 

Wybierając sztuczną choinkę trzeba liczyć się z faktem, że kiedyś przychodzi jej kres i drzewko trafia na wysypisko śmieci, a rozkład trwa setki lat. Choinkę naturalną można po świętach dodać do kompostu, a pozyskiwanie choinek nie wiąże się z niszczeniem lasu. Drzewka pochodzą ze specjalnych plantacji – coraz częściej prywatnych – lub z tzw. cięcia pielęgnacyjnego w lasach. 

W lasach uprawy drzewek  prowadzi się w specjalnie wyznaczonych miejscach, takich jak np. pola pod słupami wysokiego napięcia. W miejscach tych duże drzewa nie mogłyby urosnąć, gdyż dotykałyby linii energetycznych. Dlatego też takie uprawy systematycznie się odnawia.

Wybrane nadleśnictwa RDLP w Zielonej Górze prowadzą sprzedaż świątecznych drzewek. Oferta jest szeroka.

W żywą choinkę zaopatrzymy się w nadleśnictwach: Gubin, Krosno, Krzystkowice, Nowa Sól, Sława Śląska, Sulechów, Świebodzin, Wolsztyn, Babimost oraz Bytnica. Szczegółowe informacje o cenach i miejscu odbioru znajdują się na stronach internetowych nadleśnictw.