Aktualności Aktualności

Dzień Ziemi 2022

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. To najpopularniejsze z międzynarodowych, ekologicznych świąt.

Dzień Ziemi jest bardzo dobrą okazją do promowania przyjaznych dla środowiska przyrodniczego postaw, jak i też do wskazywania globalnych i lokalnych problemów oraz propozycji ich rozwiązywania w duchu zrównoważonego rozwoju.

Hasło tegorocznego Dnia Ziemi "Zainwestuj w naszą planetę", zachęca do organizowania akcji i wydarzeń edukacyjnych m.in. na rzecz ochrony klimatu.

W myśl znanego powiedzenia "Myśl globalnie, działaj lokalnie", należy rzetelną, opartą o współczesną, naukową wiedzę na temat stanu środowiska przyrodniczego Ziemi wykorzystać do konkretnych, praktycznych działań, przede wszystkim w swoim miejscu zamieszkania i pracy.

Jednym z wyzwań, które warto podjąć z okazji Dnia Ziemi jest ograniczenie zużycia plastiku. Alternatywą jest drewno - odnawialny, przyjazny dla środowiska i zdrowia człowieka supersurowiec.

 

 

Lasy Państwowe poprzez program "Leśna szkoła z klimatem" zachęcają nauczycieli i uczniów, ale także rodziców i seniorów do spotkań z leśnikami przez cały rok, organizowania wspólnych wydarzeń edukacyjnych na rzecz kształtowania postaw przyjazych środowisku. Służy temu specjalna strona internetowa, na której znajduje się mapka pomocna w znalezieniu kontaktu z miejscowym nadleśnictwem oraz wiele bezpłatnych materiałów edukacyjnych: scenariuszy lekcji, gier i zabaw edukacyjnych (link).

Podczas obchodów Dnia Ziemi i innych ekologiczych wydarzeń w szkołach, świetlicach, czy klubach seniorów można wykorzystać także bogaty zbiór infografik przyrodniczych (link) oraz filmy Lasów Państwowych z wielu serii np. "Oblicza lasów" lub "Z natury rzeczy" (link).

Zachęcamy do kontaktu!