Aktualności Aktualności

W śnieżycowym lesie już wiosennie

W najpiękniejszym lesie koło Lubska kwitną śnieżyce wiosenne. Te piękne kwiaty nie tylko cieszą oczy, ale są też źródłem cennych substancji leczniczych.

Śnieżycowy las jest objęty ochroną jako Obszar Natura 2000 pod nazwą "Lubski Łęg Śnieżycowy". To zwarty kompleks łęgów i grądów usytuowany nad rzeką Lubszą, przylegający od wschodu do miasta Lubsko.

Dominującym siedliskiem jest tu dobrze wykształcony łęg dębowo-wiązowo-jesionowy (Ficario-Ulmetum), który w partiach bardziej oddalonych od rzeki przechodzi w grąd połęgowy z bogatym runem. W części wschodniej występują duże, zwarte, kilkuhektarowe płaty śnieżycy wiosennej (Leucojum vernum).

 

 

Śnieżyca wiosenna to jedna z najwcześniejszych kwitnących na wiosnę roślin. W naszym regionie kwitnie nawet w lutym, wśród śniegu, i w marcu. Zapylana jest głównie przez pszczoły, natomiast nasiona roznoszą mrówki.

Te piękne kwiaty, które razem z niezwykłymi sosnami oraz rybołowami mogą być symbolami przyrodniczymi naszych lubskich lasów, nie tylko cieszą oczy, ale prawdopodobnie mogą w przyszłości stać się źródłem leków do walki z groźnymi wirusami chorobotwórczymi (trwają prace związane ze zwalczaniem wirusa HIV).

Śnieżyce zawierają trujące substancje: leukoinę i galantaminę, które w mniejszych dawkach mają działanie lecznicze. Stosowane są obecnie w wielu lekarstwach m.in. w leczeniu choroby Alzheimera, czy przy poprawie pamięci u osób zdrowych.

W Polsce śnieżyca rośnie głównie w Sudetach i Karpatach, szczególnie obficie w Bieszczadach. Jako roślina typowo reglowa poza terenami górskimi występuje rzadko: na Nizinie Śląskiej, Łużycach i w Wielkopolsce. Od 2014 r. znajduje się pod częściową ochroną prawną.

Śnieżyca wiosenna czasem jest mylona ze śnieżyczką przebiśnieg (Galanthus nivalis L.), która zakwita jako pierwsza.

Fot. Paweł Mrowiński, kolaż - Ilona Mrowińska

Obie rośliny mają podobny pokrój, jednak u przebiśniegów płatki kwiatu są nierówne, a krótsze - zakończone wcięciem i zieloną plamką w kształcie litery V. U śnieżycy wszystkie płatki są równe, z żółtawymi plamkami nieco powyżej szczytu. Przebiśniegi mają liście szarozielone, a śnieżyca ciemnozielone. 

Zobacz artykuł w "Echach leśnych" (nr.4, 2019 r.) pt. Bielszy odcień bieli, w którym znajdują się dokładne rysunki i opisy  obu roślin.