Aktualności Aktualności

Kwitną śnieżyce wiosenne

Nad rzeką Lubszą, w najpiękniejszym lesie koło Lubska, rozpoczęły kwitnienie śnieżyce wiosenne.

Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) to jedna z najwcześniej kwitnących roślin wiosennego runa. Pierwsze liście i kwiaty mogą pojawiać się, gdy jeszcze leży pokrywa śnieżna. Kwiaty są pachnące, dzwonkowate o białych działkach z żółtozieloną plamką pod szczytem.

Śnieżyca wiosenna w latach 1946–2014 znajdowała się pod ochroną ścisłą. Od roku 2014 znajduje się pod ochroną częściową. Jednak jest narażona na wyginięcie z powodu masowego zrywania.

W stanie dzikim śnieżyce rosną w środkowej i południowej Europie (poza obszarem śródziemnomorskim). W Polsce można ją spotkać przede wszystkim w Sudetach i Karpatach Wschodnich, ale także na Nizinie Śląskiej, w południowej Wielkopolsce i na Łużycach - chociaż znacznie rzadziej.

Śnieżyce wiosenne najwcześniej zakwitają na zachodzie Polski. Można je już podziwiać na obszarze Natura 2000 "Lubski Łęg Śnieżycowy", na terenie Nadleśnictwa Lubsko.

To niezwykle ciekawy przyrodniczo, zwarty kompleks łęgów i grądów położony nad rzeką Lubszą, przylegający od wschodu do miasta Lubsko.