Aktualności
Sosna "Ośmiornica" straciła konar
Zalegający w koronie mokry, ciężki śnieg, spowodował obłamanie jednego z konarów sosny "Ośmiornicy".
Oryginalną nazwę pomnikowa sosna zwyczajna, rosnąca w Nadleśnictwie Lubsko, zawdzięcza niezwykłemu jak na ten gatunek pokrojowi. Pozornie wygląda to tak, jakby z jednego pnia wyrastało kilka (pierwotnie - osiem) fantazyjnie powyginanych konarów.
Najprawdopodobniej drzewo w ten sposób ukształtował człowiek, sadząc bardzo blisko siebie osiem sadzonek. Warto dodać w tym miejscu ciekawostkę, że w XIX wieku i na początku XX wieku panowała moda na tworzenie tzw. drzewozrostów.
Wiek tej niezwykłej sosny zwyczajnej był niegdyś szacowany na ok. 150 lat, jednak ostatnie pomiary wskazują na ok. 120 - 125 lat.
Z ośmiu "ramion" Ośmiornicy pozostały obecnie tylko cztery nieuszkodzone. Wcześniej drzewo straciło już dwa podczas wichur, a jedno uschło. Dodatkowo, we wnętrzu drzewa zachodzi rozkład drewna, wywołany przez czyrenia sosnowego (czyrogmatwicę sosnową). Jest to pasożytniczy grzyb, wywołujący u porażonych drzew zgniliznę pstrą. Im starsze drzewo, tym bardziej podatne na zakażenie.
Pomimo uszkodzenia drzewo nadal zachwyca swoją niezwykłą formą. "Ośmiornica" rośnie w otoczeniu innych dorodnych sosen w pięknym, bogatym lesie w pobliżu drogi Brody - Tuplice, ok. 3 km od strony Brodów, przed wsią Proszów.
O niezwykłym pomniku przyrody – sośnie "Ośmiornicy" – w 19. odcinku cyklu o sosnach świata pt. "Sosny - drzewa niezwykłe" opowiada Paweł Mrowiński – szef Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich.