Aktualności Aktualności

Sterta opon w lesie. Sprawca poszukiwany

Ktoś wyrzucił odpady do lasu. Policja poszukuje sprawcy. Leśnicy zwracają się o pomoc w rozwiązaniu sprawy.

Odpady znajdują się na terenie leśnictwa Marianka, około 100 m od drogi Brody - Zasieki.

W dużej stercie widoczne są przede wszystkim zużyte opony różnego typu: dużych samochodów ciężarowych, samochodów osobowych oraz mniejszych pojazdów m.in. urzadzeń rolniczych. 

Między oponami znaduje się także zużyta wełna mineralna, stara papa rozbiórkowa oraz folie.

Stan odpadów wskazje na to, że zanim zostały podrzucone do lasu, to musiały być wcześnej składowane przez dłuższy czas (nawet przez kilka lat) w innym miejscu. Na jednej z opon widnieje data: 29.03.2013.

Leśnicy zwracają się o pomoc w ustaleniu sprawcy. Każda informacja na ten temat może być pomocna w wykryciu i ukaraniu leśnego śmieciarza. 

Telefony:

  • do Straży Leśnej: 601 629 783 
  • do biura Nadleśnictwa Lubsko: 68 372 04 00
  • do rzecznika Nadleśnictwa Lubsko: 607 133 384

 

 

Czystość, w różnych miejscach w lesie, jest sprawdzana na bieżąco przez miejscowych leśniczych oraz Straż Leśną, a – w razie potrzeby – zaśmiecone miejsca są sprzątane, głównie przez Zakłady Usług Leśnych. Często też sami leśnicy zbierają śmieci (w miarę swoich możliwości).

W 2020 r. w naszych lubskich lasach zostały zebrane 403 m3 śmieci, co kosztowało Nadleśnictwo Lubsko 50 tys. złotych.

Lasy Państwowe każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydają ok. 20 mln zł. Z leśnych ostępów wywożonych jest ok. 115 tys. m3 odpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami!

Ochrona lasów nie może spoczywać tylko na barkach leśników. Dlatego zwracamy się z apelem do Państwa o odpowiedzialne zachowanie podczas przebywania w lesie i odpowiednią reakcję w razie zauważenia wyrządzanych szkód, szczególnie w zakresie ochrony przed pożarami, zaśmiecaniem, niszczeniem urządzeń leśnych czy turystycznych.

Lasy stanowią nasze wspólne bogactwo i nasze wspólne dobro!