Aktualności Aktualności

Światowy Dzień Mokradeł 2025

2 lutego obchodzimy World Wetland Day, czyli Światowy Dzień Mokradeł z okazji podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – międzynarodowego traktatu przyjętego w 1971 r.

„Bagna dla naszej wspólnej przyszłości” to hasło tegorocznej edycji święta, które w dobie zmiany klimatu ma na celu podkreślenie, jak cennym zasobem w środowisku leśnym są ekosystemy wodno-błotne.

W ramach projektów małej retencji leśnicy realizują szereg zadań służących gromadzeniu i zatrzymywaniu wody w lesie oraz spowolnieniu powierzchniowego spływu.

Już w 1999 roku zielonogórscy leśnicy razem z przyrodnikami z Klubu Przyrodników ze Świebodzina rozpoczęli odtwarzanie małej retencji wodnej i ochronę mokradeł w lubuskich lasach.

W 2007 roku został wykonany Projekt Małej Retencji Wodnej terenów zarządzanych przez Nadleśnictwo Lubsko.

W Nadleśnictwie Lubsko poprzez obiekty małej retencji zatrzymano ok. 45,5 tys. m3 wód powierzchniowych oraz ok. 126,5 tys. m3 wód gruntowych.

W następnych latach nadleśnictwo włączyło się w działania w ramach ogólnopolskiego projektu "Zwiększenie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego UE Infrastruktura i Środowisko.

Efekty programów małej retencji wodnej to przede wszystkim:

  • poprawa stosunków wodnych i podniesienie wody w gruncie,
  • odtworzenie mokradeł, cieków i stawów,
  • powstanie okresowych rozlewisk łąkowych,
  • poprawa warunków życia dla wielu organizmów, w tym ssaków, ptaków wodno-błotnych i drapieżnych.

W ostatnich latach, w ramach ogólnopolskiego projektu pod nazwą "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych" zrealizowany został nowy projekt "Chlebice".

Projekt miał przede wszystkim na celu utrzymanie wody w zbiornikach - o łącznej powierzchni ponad 11 ha - w systemie przepływowym w naturalnych dolinach rowów leśnych, które przedzielone zostały groblami ziemnymi z usytuowaniem w tych groblach budowli piętrząco-spustowych w postaci mnichów. 

Cenne obszary wodno-błotne w Nadleśnictwie Lubsko

Ekosystemy wodno-błotne na terenie Nadleśnictwa Lubsko zajmują łączną powierzchnię 701,75 ha, w tym 365 bagien stanowi 272,45 ha

Najcennejsze obszary wodno-błotne objęte są ochroną prawną. Należą tu m.in.:

  • rezerwat "Żurawno",
  • liczne użytki ekologiczne, w tym "Ruskie stawy" (projektowany rezerwat przyrody),
  • Obszary Natura 2000 jak: Jeziora Brodzkie, Uroczyska Borów Zasieckich, Lubski Łęg Śnieżycowy, Dolna Lubszy i Brożek.

Wzdłuż strumieni i rzeczek oraz w dolinie Lubszy występują łęgi, natomiast na najbardziej zabagnionych terenach, ze stojącą wodą - olsy. Na wschód od Lubska znajduje się cenny kompleks łęgu dębowo-wiązowo-jesionowego z bogatym runem, w którym rośnie śnieżyca wiosenna, zawilce i przebiśniegi.

Sieć wodną terenu wzbogacają jeziora (Głębokie, Płytkie i Niwa), rzeki i rzeczki (Nysa Łużycka, Lubsza z dopływami) oraz ponad 60 stwów rybnych. Sprawia to, że na terenie Nadleśnictwa Lubsko występują także rzadkie gatunki roślin i zwierząt, związane z obszarami wodnymi, jak m.in. rybołów.

Więcej informacji w artykule na stronie Lasów Państwowych (link).