Aktualności Aktualności

Światowy Dzień Pszczół

20 maja jest obchodzony Światowy Dzień Pszczół. Leśnicy prowadzą wiele działań na rzecz ochrony pszczół od hasłem „Pszczoły wracają do lasu”.

W ochronie pszczół ważna jest edukacja na temat znaczenia zapylaczy dla życia na Ziemi, ale jeszcze ważniejsze są konkretne działania praktyczne, nawet te proste.

Każdy z nas może je podjąć, np. sadzić rośliny nektaro- i miododajne, zostawić kawałek "dzikiego trawnika", wystawić bezpieczne poidełko czy unikać pestycydów na swojej działce.

 

 

W naszym leśnym ogrodzie w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, dzięki wielu różnym roślinom przyjaznych zapylaczom, możemy na co dzień pszczoły obserwować, co oprócz możliwości działań edukacyjnych daje obserwującym wiele radości.

Doceniając znaczenie pszczół, w Nadleśnictwie Lubsko realizowany jest od ubiegłego roku projekt Park Pszczeli.

Celem projektu jest wzbogacenie bazy pożytkowej, przede wszystkim dla pszczołowatych, o rośliny pyłko- i nektarodajne. 

Wśród innych działań, stale prowadzone są prace na specjalnie przygotowanej łące kwietnej o powierzchni 2 ha. Wiosną tym roku zostały wysiane rośliny nektaro- i pyłkodajne m.in. pszczelnik mołdawski (na 60. arach), facelia błękitna (na 50. arach) i koniczyny (na 70. arach), jak również zestaw nasion różnych gatunków roślin przeznaczonych specjalnie dla motyli (na 10 arach).

Wiecej o Parku Pszczelim