Aktualności Aktualności

W lubskich lasach już przedwiośnie

Las zaczął się budzić z zimowego snu. Na początku lutego, koło Brodów, pojawiły się przebiśniegi, a kilka dni później zakwitła leszczyna.

Zarówno śnieżyczka przebiśnieg, jak i kwitnąca leszczyna zwiastują nadejście przedwiośnia, na przekór zalegającym jeszcze śniegom i mroźnym wiatrom. 

Leszczyna pospolita kwitnie jako pierwsza, wśród naszych rodzimych krzewów i drzew. Żółte kwiatostany męskie zwisają z gałązek, a niewielkie kwiaty żeńskie są ukryte w pączkach. Widoczne są tylko ich jaskrawoczerwone znamiona słupków. Wkrótce, gdy nieco się ociepli, jako kolejne zakwitną olsze czarne i wierzby iwy.

 

Śnieżyczka przebiśnieg, fot. Paweł Mrowiński

Śnieżyczka przebiśnieg to jedna z pierwszych roślin runa wilgotnych lasów liściastych i mieszanych. Przebiśniegi bez większego trudu przebijają się przez warstwę cienkiego śniegu. Ich białe białe, dzwonkowate kwiate zamykają się w czasie mrozów. 

Więcej o przedwiośniu w lesie: Kalendarz leśnej przyrody

Śnieżyczki przebiśniegi są podobne do śnieżycy wiosennej, ale o wiele skromniejsze. Na śnieżycę jeszcze za wcześnie. Kwitnie pod koniec lutego lub dopiero w marcu. Jej piękne kobierce podziwiać będzie można w łęgu dębowo-wiązowo-jesionowym położonym na wschód od Lubska.