Aktualności Aktualności

Warsztaty „Dobry klimat dla lasu” – edukacja, inspiracja i wspólna troska o przyrodę

W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich odbyły się warsztaty pn. „Dobry klimat dla lasu – edukacja na rzecz ochrony różnorodności biologicznej”.

W spotkaniu, które miało miejsce 22 maja 2025 r., udział wzięli nauczyciele przedmiotów przyrodniczych z terenu Nadleśnictwa Lubsko, opiekunowie drużyn harcerskich oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

Warsztaty miały na celu zaprezentowanie działań podejmowanych przez Lasy Państwowe na rzecz ochrony przyrody, adaptacji lasów do zmian klimatu oraz promowania zrównoważonej gospodarki leśnej. Była to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy osobami zaangażowanymi w edukację i ochronę środowiska.

W programie miały miejsce następujące wydarzenia:

- wystąpienie Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubsko Marka Naruszewicza,

- prezentacja dotycząca zasad zrównoważonej gospodarki leśnej i działań na rzecz ochrony różnorodności biologicznej oraz adaptacji lasów do zmian klimatu, którą przedstawił Paweł Mrowiński,

- warsztat poświęcony roli krytycznego myślenia w edukacji przyrodniczej, poprowadzony przez Ilonę Mrowińską,

- prezentacja nowego rezerwatu przyrody „Ruskie Stawy”, utworzonego w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” oraz spacer edukacyjny po rezerwacie połączony z rozpoznawaniem cennych elementów jego flory, pod przewodnictwem dr. Marka Maciantowicza z RDLP w Zielonej Górze.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zarówno wystąpienia prelegentów, jak i zajęcia terenowe, podczas których uczestnicy mieli okazję bezpośrednio obcować z chronioną przyrodą i poznać jej wyjątkowe walory.

 

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali materiały przygotowane przez Nadleśnictwo Lubsko oraz certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach.

Serdecznie dziękujemy za aktywne uczestnictwo, liczne pytania i inspirujące rozmowy. Cieszymy się, że wspólnie możemy budować dobry klimat dla lasu – w duchu współpracy i troski o nasze wspólne dziedzictwo przyrodnicze.