Aktualności Aktualności

Wiosna bez płomieni

Trwa sezon zwiększonego zagrożenia pożarowego. Apelujemy o ostrożność i czujność! 

Leśnicy podejmują szereg działań aby zapobiegać pożarom, a w razie ich wybuchu - szybko zareagować. Od marca trwa bezpośrednia akcja w ochronie przeciwpożarowej lasów, co oznacza, że są one monitorowane z wież obserwacyjnych (dostrzegalni przeciwpożarowych), a także patrolowane.

Ważną rolę w zapobieganiu pożarom lasów pełni edukacja przyrodniczo-leśna. Leśnicy co roku prowadzą lekcje w szkołach, konkursy i kampanie społeczne wspólnie z mediami.

Kampania "Wiosna bez płomieni" prowadzona jest  przez Nadleśnictwo Lubsko nieprzerwanie od 1997 roku!

W trudnej sytuacji z jaką mierzy się obecnie nie tylko nasz kraj, ale cały świat, musieliśmy odwołać wcześniej zplanowane lekcje w szkołach oraz coroczny konkurs plastyczny dla uczniów szkół z terenu Nadleśnictwa Lubsko "Wiosna bez płomieni". Jednak za pośrednictwem mediów, w tym społecznościowych, apelujemy o zachowanie ostrożności i czujności. Aby ta wiosna była wiosną bez płomieni!

W tym roku, po raz kolejny, Lasy Państwowe włączyły się w kampanię społeczną „Stop pożarom traw” prowadzoną przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Strona kampanii społecznej "Stop pożarom traw"

Główne przyczyny pożarów lasów to:

• podpalenia

• wyrzucanie nie zgaszonych niedopałków papierosów

• rozpalanie ognisk

• wypalanie traw i nieużytków

Każdej wiosny, także na skutek wypalania traw, płoną dziesiątki hektarów lasu, nierzadko ogień pochłania także ludzkie osiedla. W trakcie takich pożarów ginie co roku od kilku do kilkunastu osób. Pożary lasów prowadzą do ogromnych strat materialnych i przyrodniczych.

W 2019 r. w Polsce wybuchło blisko 9200 pożarów lasów (najwięcej w UE po Hiszpanii i Portugalii), o prawie 1/4 więcej niż rok wcześniej. 

Wypalanie suchych traw i nieużytków staje się przyczyną śmierci wielu organizmów żyjących w glebie lub ukrytych wśród wyschniętych traw. W glebie zachodzą nieodwracalne zmiany, wyjałowienie i utrata aktywności biologicznej.

Zauważyłeś pożar? Alarmuj!

Telefony alarmowe: Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny: +48 68 372 18 46  oraz numery: 112 i 998.

Poniżej w materiałach do pobrania znajdą Państwo:

1) artykuł "Wiosna bez płomieni" leśnika Pawła Mrowińskiego,

2) prezentację o funkcjach lasu oraz ochronie przeciwpożarowej w Nadleśnictwie Lubsko (do wykorzystania m.in. podczas nauki zdalnej w szkołach).