Asset Publisher
Las najlepszym nauczycielem
Rozbrzmiały pierwsze dzwonki obwieszczające nowy rok szkolny. Leśnicy zapraszają do lasu, bo las jest doskonałym miejscem na szkolną wycieczkę.
Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych wkrótce będą planować zajęcia terenowe poza klasą szkolną, ponieważ wiedzą, że aby poznać przyrodę, nie wystarczy o niej czytać czy oglądać ją na fotografiach lub filmach. Trzeba ją fizycznie doświadczyć: zobaczyć na własne oczy, dotknąć, powąchać i posłuchać. Dlatego tak ważne jest prowadzenie edukacji przyrodniczej w terenie, w bezpośrednim kontakcie z obiektem poznania.
Wśród nauczycieli największą popularnością cieszą się leśne ścieżki dydaktyczne. Przez cały rok odbywają się na nich zajęcia przygotowywane przez leśników dla różnych grup wiekowych. Można odwiedzać je także samodzielnie. Nadleśnictwa przygotowały też izby edukacji leśnej i wiaty edukacyjne. Poszerza się oferta leśnych ośrodków edukacyjnych.
Do kontaktu z leśnikami zachęcają zapisy w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Zajęcia terenowe można przeprowadzić w oparciu o obiekty edukacyjne (izby/sale edukacyjne lub ośrodki edukacji leśnej) Lasów Państwowych. Mogą to być także zajęcia terenowe na leśnej ścieżce dydaktycznej lub zajęcia terenowe w lesie z leśnikiem. – to fragment podstawy programowej z przyrody (klasa 4. szkoły podstawowej).
Las to nie tylko przyrodniczy obiekt poznania, ale doskonałe środowisko edukacyjne dla wszystkich, także dla starszej młodzieży i dorosłych. Tu otwierają się pozytwne emocje, las uspokaja, pomaga w koncentracji, uporządkowaniu myśli i pozytywnym nastawieniu do czekających nas wyzwań.
Leśna oferta edukacyjna
Edukacja leśna to interdyscyplinarny i holistyczny proces edukacyjny wykraczający poza przekazywanie wiedzy czy informacji o środowisku leśnym, pracy leśnika i zagrożeniach płynących z niezrównoważonego korzystania z zasobów przyrodniczych.
Edukacja leśna pomaga jednostkom i społeczeństwu zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie oraz współpracować na rzecz zrównoważonego rozwoju, który został zdefiniowany jako taki, który odpowiada obecnym potrzebom ludzi bez ograniczania przyszłym pokoleniom możliwości do zaspokojenia swoich potrzeb; rozwija krytyczne myślenie, wzmacnia poczucie odpowiedzialności za stan przyrody i losy świata.
Każde nadleśnictwo ma opracowany „Plan Edukacji Leśnej”
Tematyka zajęć z leśnikami uwzględnia wybrane cele i treści z podstawy programowej przyrody, biologii, geografii, techniki i innych przedmiotów szkolnych.
W każdym nadleśnictwie w Polsce jest wyznaczona co najmniej jedna osoba do kontaktu ze szkołami lub innymi placówkami oświatowymi. Na stronie internetowej danego nadleśnictwa w zakładce „Edukacja” można znaleźć przydatne informacje m.in. ofertę edukacyjną nadleśnictwa oraz dane kontaktowe. Na zaproszenie nauczycieli leśnicy poprowadzą lekcje lub warsztaty w szkołach.
Materiały dydaktyczne
Na głównej stronie internetowej Lasów Państwowych są dostępne bezpłatne, przydatne w edukacji szkolnej materiały dydaktyczne: infografiki, scenariusze lekcji, publikacje, klucze do rozpoznawania drzew czy tropów leśnych zwierząt, karty pracy, malowanki edukacyjne.
Przydatne linki:
- Publikacje dla nauczycieli (link)
- Infografiki edukacyjne (link)
- Raporty z działalności edukacyjnej Lasów Państwowych (link)
- O edukacji leśnej w LP (link)
- Oferta Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich (link)
- Leśne gry dydaktyczne online "Zielonym do góry, czyli z leśnikiem w lesie" (link)
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania audycji "Las najlepszym nauczycielem"