Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowy Dzień Lasów 2021

„Odbudowa lasów: droga do odnowy i dobrego samopoczucia”, to hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów.

21 marca został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  Międzynarodowym Dniem Lasów. Jak co roku organizatorzy zachęcają kraje do podejmowania działań, których celem jest uświadamianie roli i znaczenia drzew oraz lasów.

W bieżącym roku rozpoczyna się ustanowiona przez ONZ Dekada Odbudowy Ekosystemów, a podczas Międzynarodowego Dnia Lasów podkreślana ma być odbudowa lasów, jako droga do odnowy i dobrego samopoczucia. 

Zdrowe lasy to zdrowi ludzie! Lasy zapewniają korzyści zdrowotne wszystkim na naszej planecie, zaczynając od świeżego powietrza, bogatej w składniki odżywcze żywności, składników do produkcji leków aż po czystą wodę i przestrzeń do rekreacji.

Świat traci co roku 10 milionów hektarów lasów (powierzchnia równa terytorium Islandii), a degradacja lasów powoduje emisję dużej ilości gazów cieplarnianych. 

W Polsce , jak i w większości krajów europejskich, od kilkudziesięciu lat lasów przybywa. Niestety, w skali świata, to nieliczne wyjątki.

Obdudowa lasów i zrównoważona gospodarka leśna zmniejszą problemy związane z ocieplaniem klimatu i różnorodnością biologiczną. Zrównoważone leśnictwo stwarza także miliony zielonych miejsc pracy.

Zazielenianie miast zapewnia czystsze powietrze i piękniejsze przestrzenie oraz przynosi ogromne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego ich mieszkańców.

 

 

 

Główne hasła, zwiazane z obchodami tegorocznego MDL, wskazują nam wyzwania, przed jakimi stoi ludzkość, ale także podkreślają różnorodne wartości, jakie dają nam lasy. Są to:

  • Zdrowe drzewa to zdrowi ludzie.

  • Żywność z lasu zapewnia zdrową dietę.

  • Przywracanie lasów wzbogaci nasze środowisko.

  • Zrównoważone leśnictwo może stworzyć miliony zielonych miejsc pracy.

  • Możliwe jest odtworzenie zdegradowanych terenów na ogromną skalę.

  • Zazielenianie miast. Liczy się każde drzewo!

  • Zaangażowanie i umożliwienie ludziom zrównoważonego użytkowania lasów jest kluczowym krokiem w kierunku pozytywnych zmian.

  • Możemy wyjść z naszego planetarnego, zdrowotnego i gospodarczego kryzysu. Odbudujmy planetę w tej dekadzie!

 

Więcej informacji:

1) na stronie FAO*  http://www.fao.org/international-day-of-forests/en/

* Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa 

2) na stronie Lasów Państwowych: Las to zdrowie. Międzynarodowy Dzień Lasów 2021 — Lasy Państwowe