Asset Publisher Asset Publisher

Rezerwat "Ruskie Stawy"

Rezerwat "Ruskie Stawy" powstał w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”. To czwarty rezerwat utworzony na terenie Nadleśnictwa Lubsko.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względu na szczególne wartości przyrodnicze i naukowe mozaiki siedlisk hydrogenicznych, w tym w szczególności o charakterze torfowiskowo-bagiennym wraz z kształtującymi je procesami torfotwórczymi oraz stanowiskami rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, o znaczeniu ponadregionalnym.

Ruskie Stawy, to rezerwat torfowiskowy o powierzchni 28,84 ha.

Rezerwat charakteryzuje się występowaniem niezwykle rzadkich w skali kraju gatunków roślin oraz zbiorowisk roślinnych, związanych z atlantyckim typem zasięgu.

Znajduje się tu jedyne w tej części Polski stanowisko brzeżycy jednokwiatowej (Litorella uniflora), a tworzone przez nią fitocenozy należą do wzorcowo wykształconych płatów siedliska.

W rezerwacie stwierdzono rzadkie siedliska przyrodnicze Natura 2000: brzegi lub osuszane dna zbiorników wodnych ze zbiorowiskami Littorelletea, Isoëto-Nanojuncetea, torfowiska przejściowe i trzęsawiska oraz torfowiska nakredowe czy też nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk.

Występują tu rzadkie gatunki ptaków, m.in.: kszyk, żuraw, czajka i bielik oraz płazów: kumak nizinny i traszka grzebieniasta.

Rezerwat "Ruskie Stawy" jest położony na terenie gminy Brody, w powiecie żarskim. Na obszarach graniczących z rezerwatem wyznaczono otulinę o powierzchni 48,59 ha.

W materiałach do pobrania znajduje się "Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 9 kwietnia 2025 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody „Ruskie Stawy" wraz z mapą położenia rezerwatu z jego otuliną.

Warto przeczytać artykuł "4 nowe rezerwaty" na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze (link).