Asset Publisher Asset Publisher

Rok bushcraftu w Borach Lubuskich

Minął rok od udostępnienia pilotażowych obszarów do uprawiania bushcraftu i survivalu na wybranych terenach leśnych kompleksów promocyjnych w Lasach Państwowych.

Taki specjalny obszar został wyznaczony także na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Bory Lubuskie" obejmującego Nadleśnictwo Lubsko.

 

Na zdjęciu jest przedstawiony fragment mapy lasów Nadleśnictwa Lubsko (Obręb Brody) z oddziałami leśnymi i zaznaczonym na żółto wyznaczonym obszarem do bushcraftu i survivalu.

Na stronie internetowej Banku Danych o Lasach, znajduje się mapa zagospodarowania turystycznego, gdzie można odszukać obszary pilotażowe projektu.

 

Tu miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Czego szukają? Przede wszystkim odpoczynku w lesie, połączonego z nocowaniem w traperskich warunkach, możliwości wyciszenia, zbratania się z dziką przyrodą. 

W granicach obszarów pilotażowych można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu, bez zgody nadleśnictwa (wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną oraz przestrzegać specjalnego regulaminu).

Biwakujący muszą potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przed wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

Celem pilotażu jest zbadanie, czy przyjęty w założeniach sposób wyznaczania i korzystania z wybranych obszarów leśnych przeznaczonych na uprawianie aktywności typu: surwiwal i bushcraft jest prawidłowy, a także - czy stan obszarów uległ zmianie pod wpływem tych aktywności. Zebrane informacje posłużą Lasom Państwowym do wyciągnięcia wniosków na przyszłość. 

Pierwotnie projekt miał trwać od 21 listopada 2019 r. do 23 listopada 2020 r., ale został wydłużony do końca stycznia 2021 r.

Pierwsze osoby zgłosiły się już następnego dnia po ogłoszeniu rozpoczęcia pilotażu. Byli to bushcrafterzy z "Leśnej Watahy" z woj. lubuskiego.

 

Na zdjęciu znajdują się cztery uśmiechnięte osoby: trzech bushcrafterów z "Leśnej Watahy" i Ilona Mrowińska - specjalista ds. edukacji z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, które stoją przy wieży przeciwpożarowo-widokowej. W tle jest widoczny jesienny las.

 

Na obszarze do bushcraftu i survivalu, wyznaczonym na terenie Nadleśnictwa Lubsko, od 21 listopada 2019 r. do 21 listopada 2020 r. przebywały w sumie 54 osoby, które zgłosiły swój pobyt oraz miały kontakt z osobą wyznaczoną do prowadzenia projektu w Nadleśnictwie Lubsko. 

Straż Leśna odnotowała także dwa nieprzyjemne przypadki, kiedy to grupy osób, naruszając regulamin, przebywały w lesie bez zgłoszenia obecności, jednocześnie pozostawiając po sobie śmieci. Zachowanie tych osób nie miało nic wspólnego z zasadami prawdziwych miłośników bushcraftu i survivalu. W obydwu przypadakach interweniowała Straż Leśna, a w jednym potrzebna była interwencja Policji.

Przydatne artykuły: