Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony w 2018 r. przez ONZ. To święto jest okazją do podkreślenia kluczowego znaczenia pszczół w środowisku przyrodniczym i w życiu człowieka.

Pszczoły kojarzą się nam zwykle z pszczołą miodną. Warto jednak wiedzieć, że pszczół jest dużo więcej. W Polsce aż około 470 gatunków owadów należy do rodziny pszczołowatych, a różnych gatunków owadzich zapylaczy jest wielokrotnie więcej. To od nich zależy nasz los, bo prawie 80% gatunków roślin lądowych (w tym rośliny uprawne) do przetrwania i rozmnażania potrzebuje pszczół.

W Lasach Państwowych od lat prowadzone są różne projekty i programy, których celem jest ochrona pszczół. Od 2017 r. prowadzony jest projekt "Pszczoły wracają do lasu".

Park Pszczeli w Nadleśnictwie Lubsko

W Nadleśnictwie Lubsko powstaje Park Pszczeli, w tym między innymi łąka kwietna. Głównym celem prowadzonego projektu jest wzbogacenie bazy pożytkowej dla pszczołowatych o rośliny pyłko- i nektarodajne.

Projekt jest prowadzony od 2019 r. w czterech leśnictwach: Jeziory Dolne, Marianka, Nabłoto i Gręzawa. Łączna powierzchnia Parku Pszczelego to ponad 528 ha.

Z okazji święta pszczół zachęcamy do obejrzenia filmu "Leśni zapylacze", a następnie do rozwiązania quizu o pszczołach.

 

 

Quiz "Co wiesz o pszczołach?" (link)

Nauczycieli i wychowawców zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat ochrony owadów zapylających, do pobrania ze strony głównej Lasów Państwowych (link).