Asset Publisher Asset Publisher

Warsztaty dla nauczycieli - przyrodników

Nadleśnictwo Lubsko zaprasza nauczycieli ze szkół z terenu Nadleśnictwa Lubsko do udziału w warsztatach "Dobry klimat dla lasu - edukacja na rzecz różnorodności biologicznej".

Celem wydarzenia jest przedstawienie działań Lasów Państwowych w zakresie wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, w tym wzmocnienia ochrony terenów cennych przyrodniczo, ochrony różnorodności biologicznej w lasach oraz działań leśników na rzecz adaptacji lasów do zmian klimatu.

Warsztaty będą połączone z zaprezentowaniem nowego rezerwatu „Ruskie Stawy” utworzonego na terenie Nadleśnictwa Lubsko.

Do udziału w warsztatach zapraszamy:
1) nauczycieli przyrody, biologii, geografii oraz edukacji wczesnoszkolnej ze szkół z terenu Nadleśnictwa Lubsko (po 2 – 3 osoby z danej szkoły),
2) opiekunów lokalnych drużyn harcerskich,
3) przedstawicieli samorządowych władz oświatowych z terenu nadleśnictwa (Urzędy Miast: Lubsko, Jasień, Brody).

Zgłoszenia przyjmowane są do 12 maja 2025 r. (Ilona Mrowińska, tel.607 133 760). Obowiązuje kolejność zgłoszeń – liczba miejsc jest ograniczona.

Program:

9:00 – 9:15 Rozpoczęcie wydarzenia. Wystąpienie Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubsko pana Marka Naruszewicza.

9:15 – 9:45 Referat „Ochrona różnorodności biologicznej w lasach i działania na rzecz adaptacji lasów do zmian klimatu, prowadzone w ramach zrównoważonej gospodarki leśnej Lasów Państwowych” – Paweł Mrowiński (Nadleśnictwo Lubsko, OEPL w JeziorachWysokich)

9:45 – 10:00 Przerwa kawowa

10:00 – 11:30 Referat i warsztat z zastosowaniem rutyn myślenia krytycznego (technik MK): „Rola krytycznego myślenia w edukacji na rzecz ochrony różnorodności biologicznej” – Ilona Mrowińska (Nadleśnictwo Lubsko, OEPL w Jeziorach Wysokich)

11:30 – 11:45 Przerwa kawowa

11:45 – 12:15 Referat „Nowy rezerwat Ruskie Stawy w ramach inicjatywy 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych” – dr Marek Maciantowicz (RDLP w Zielonej Górze)

12:15 – 12.45 Posiłek pod wiatą

12:45 – 13.45 Zajęcia terenowe – spacer z obserwacją kierowaną w rezerwacie „Ruskie Stawy” – dr Marek Maciantowicz (RDLP w Zielonej Górze)

13:45 – 14:00 Zakończenie wydarzenia. Wręczenie certyfikatów uczestnikom warsztatów.

Więcej informacji - w materiałach do pobrania.

Opis zdjęcia: Rezerwat "Ruskie Stawy". Na zdjęciu widoczny jest rozległy teren podmokły z  szuwarami. Na pierwszym planie znajduje się zbiornik wodny z odbijającym się niebem. W tle ciągną się pasy zielonych lasów. Po prawej stronie kadru widać fragment drzewa. Fot. Paweł Mrowiński