Asset Publisher Asset Publisher

KOMUNIKAT ws. ASF

Nadleśnictwo Lubsko informuje, że na określonych obszarach zarządzanych przez nadleśnictwo zdiagnozowano przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Bieżące informacje, w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików można uzyskać w Głównym Inspektoracie Weterynarii (GIW) - link: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin, pod nr tel. +48 22 623 20 89 i +48 22 623 17 17 lub wysyłając elektronicznie pytania na adres: asfpytania@wetgiw.gov.pl.

Aktualna mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce, a także aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji Unii Europejskiej 2019/195) znajduje się na stronie GIW https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/

Stosowne Rozporządzenia Wojewody Lubuskiego w niniejszej sprawie znajdują się na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Lubuskiego http://dzienniki.luw.pl/actbymonths

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wisusem ASF w związku z czym, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej, należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z właściwymi miejscowo lekarzem weterynarii.

Wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt.