Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka "Od Sasa do lasa"

Ścieżka "Od Sasa do lasa"  łączy treści historyczne, przyrodnicze i leśne.

Ścieżka jest trasą spacerową, która przebiega przez tereny zarządzane przez Gminę Brody i częściowo przez tereny zarządzane przez Nadleśnictwo Lubsko. Rozpoczyna się na dziedzińcu pałacu Brühlów w Brodach, gdzie przedstawiana jest historia rodu i samych Brodów, dalej przebiega przez zabytkowy park przypałacowy z egzotycznymi drzewami (cypryśnik błotny, tulipanowiec i inne) i starymi alejami lipowymi prowadzi wzdłuż południowego brzegu Jeziora Brodzkiego na leśną ścieżkę "Na Wąwozach". 

Panorama pałacu w Brodach, fot. Paweł Mrowiński

Przyrodniczo-historyczna ścieżka "Od Sasa do lasa" kończy bieg w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, gdzie można poznać ciekawe gatunki drzew i krzewów w ogrodzie dendrologicznym ośrodka, w tym przede wszystkim różne gatunki sosen, oraz wspiąć się na leśną wieżę obserwacyjno-widokową i podziwiać krajobraz okolicy.

Trasę dobrze jest przemierzać z przewodnikiem, ponieważ nie jest oznakowana. Szacowany czas przejścia całej ścieżki (łącznie ze zwiedzaniem ośrodka i wejściem na wieżę) to ok. 3 godz.

Pomysłodawcą nazwy, przebiegu ścieżki i autorem treści jest szef OEPL w Jeziorach Wysokich Paweł Mrowiński.

 

 

W ośrodku można otrzymać darmową ulotkę z przebiegiem trasy wydaną w ramach seminarium polsko-niemieckiego "Brody duchem historii regionu". Było to zadanie dofinansowane ze środków Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zobacz także informacje o trasie "Od Sasa do lasa" na portalu Lasów Państwowych "Czas w las": Widok obiektu (czaswlas.pl)

UWAGA!

1. Spacerując ścieżką "Na Wąwozach" oraz innymi trasami spacerowymi przez las przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, przy wieży przeciwpożarowo-widokowej oraz nad Jeziorem Brodzkim należy zachować szczególną ostrożność ze względu na potencjalną możliwość obłamywania się konarów drzew i gałęzi.

2. Przy niesprzyjającej pogodzie, szczególnie podczas burzy i przy silnym wietrze, odradzamy spacer ścieżką, ze względu na zwiększoną potencjalną możliwość obłamywania się konarów drzew.

3. Przed wyprawą do lasu lub spacerem zalecamy zapoznanie się z zasadami wyprawy do lasu (link).