Asset Publisher Asset Publisher

Trasa "Od Sasa do lasa"

Nieoznakowana trasa piesza pod nazwą "Od Sasa do lasa" łączy treści historyczne, przyrodnicze i leśne. Przebiega przez tereny zarządzane przez Gminę Brody i częściowo przez tereny zarządzane przez Nadleśnictwo Lubsko.  

/Aktualizacja: 05.06.2024 r./

Spacer trasą rozpoczyna się na dziedzińcu pałacu Brühlów w Brodach, gdzie przedstawiana jest historia rodu i samych Brodów, dalej przebiega przez zabytkowy park przypałacowy z egzotycznymi drzewami (cypryśnik błotny, tulipanowiec i inne) i starymi alejami lipowymi prowadzi wzdłuż południowego brzegu Jeziora Brodzkiego na leśną ścieżkę "Na Wąwozach". 

Panorama pałacu w Brodach, fot. Paweł Mrowiński

Przyrodniczo-historyczna trasa "Od Sasa do lasa" kończy bieg w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, gdzie można poznać ciekawe gatunki drzew i krzewów w ogrodzie dendrologicznym ośrodka, w tym przede wszystkim różne gatunki sosen, oraz wspiąć się na leśną wieżę obserwacyjno-widokową i podziwiać krajobraz okolicy.

Trasę dobrze jest przemierzać z przewodnikiem, ponieważ nie jest oznakowana. Szacowany czas przejścia, łącznie ze zwiedzaniem ośrodka i wejściem na wieżę to ok. 2,5 godz.

Pomysłodawcą nazwy, przebiegu trasy i autorem treści jest szef OEPL w Jeziorach Wysokich Paweł Mrowiński.

 

 

W ośrodku można otrzymać darmową ulotkę z przebiegiem ścieżki (do wyczerpania zapasów) wydaną w ramach seminarium polsko-niemieckiego "Brody duchem historii regionu". Było to zadanie dofinansowane ze środków Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

UWAGA!

1. Spacerując leśną ścieżką dydaktyczną "Na Wąwozach", trasą "Od Sasa do lasa" oraz trasami spacerowymi przez las przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, przy wieży przeciwpożarowo-widokowej oraz nad Jeziorem Brodzkim należy zachować szczególną ostrożność ze względu na potencjalną możliwość obłamywania się konarów drzew i gałęzi.

2. Przy niesprzyjającej pogodzie, szczególnie podczas burzy i przy silnym wietrze, odradzamy spacer ścieżką, ze względu na zwiększoną potencjalną możliwość obłamywania się konarów drzew.

3. Przed spacerem trasą "Od Sasa do lasa" należy zapoznać się z Regulaminem trasy (w materiałach do pobrania - na dole strony) oraz z zasadami przebywania na terenie OEPL w Jeziorach Wysokich, które są zawarte w Regulaminie OEPL w Jeziorach Wysokich (w materiałach do pobrania). Zalecamy także zapoznanie się z zasadami wyprawy do lasu (link).