Asset Publisher Asset Publisher

Zasady wyprawy do lasu

Turysto, zawsze jesteś miłym gościem w lesie! Aby Twoja wyprawa do lasu była bezpieczną i wspaniałą przygodą, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

Nigdy nie idź do lasu podczas silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych i burz. Jeśli podczas pobytu w lesie zastanie cię burza, wyłącz telefon komórkowy, nie chroń się pod najwyższymi drzewami.

Zabierz ze sobą:
1) odpowiednie obuwie i ubranie, dostosowane do pory roku:
- przewiewną odzież z długimi nogawkami i rękawami,
- nakrycie głowy,
- solidne, wysokie buty, najlepiej z usztywnieniem na kostkę,
2) profilaktyczny środek chemiczny odstraszający komary i klaszcze; po powrocie do domu obejrzyj dokładnie całe ciało, ponieważ kleszcze należy jak najszybciej usunąć w całości, a miejsce po ukąszeniu zdezynfekować,
3) plecak z żywnością i napojami, jeśli planujesz dłuższą wędrówkę,
4) telefon komórkowy, aby w razie potrzeby móc wezwać pomoc,
5) mapę okolicy, mapkę szlaku turystycznego lub ścieżki dydaktycznej, ponieważ w lesie łatwo pomylić drogę lub zabłądzić.

Mapy nadleśnictw zielonogórskich z oddziałami leśnym można pobrać z: http://www.zielonagora.lasy.gov.pl/mapy-jednostek

• Aby szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo poruszaj się tylko po wyznaczonych szlakach i ścieżkach. Poza ścieżką/szlakiem mogą znajdować się ostoje zwierząt, spróchniałe drzewa, wykroty, urwiska, nierówności terenu, itp. stwarzające potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.

 

Jeśli spotkasz dzikie zwierzę (np. żmiję lub dzika) to zachowaj spokój. Najlepiej cicho i powoli zejdź mu z drogi. Jeśli zwierzę zachowuje się agresywnie, to jak najszybciej oddal się na bezpieczną odległość.

W przypadku ugryzienia przez żmiję lub zwierzę podejrzane o wściekliznę natychmiast zadzwoń po pomoc i możliwie szybko udaj się do lekarza. Warto unieruchomić ukąszoną kończynę, aby spowolnić rozchodzenie się trucizny. Bardzo ważne: nie wysysaj jadu i nie nacinaj miejsca ukąszenia – to tylko może zaszkodzić!

• Nie zbieraj grzybów i owoców oraz innych części roślin, których nie znasz – wiele z nich może zawierać trucizny groźne dla zdrowia i życia człowieka.

• Jeśli jesteś w większej grupie, to nie oddalaj się od niej. Zawsze słuchaj zaleceń przewodnika i stosuj się do nich.

• Pamiętaj, aby osoby nieletnie znajdowały się pod opieką osób dorosłych.

• Stosuj się do ogólnie obowiązujących zasad zachowania się w lesie oraz zaleceń i zakazów umieszczonych na tablicach informacyjnych np. ostrzeżeń o ewentualnych zagrożeniach lub o objęciu części lasu zakazem wstępu.

• Przed wyprawą do lasu zapoznaj się z informacjami dostępnymi na stronach internetowych nadleśnictw (zakazy wstępu do lasu, zagrożenie pożarowe, itp.).

• Z uwagi na możliwość wystąpienia różnych, nieprzewidywalnych zdarzeń podczas pobytu w lesie zachowaj spokój, rozwagę i szczególną ostrożność.

Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od Ciebie!

 

Więcej informacji na portalu Lasów Państwowych "Czas w las": Bezpieczeństwo w lesie i porady (czaswlas.pl)