Asset Publisher Asset Publisher

Aby wiosna była wiosną bez płomieni!

Rozpoczął się sezon zwiększonego zagrożenia pożarowego. Apelujemy o ostrożność i czujność!

Leśnicy podejmują szereg działań aby zapobiegać pożarom lasów, a w razie ich wybuchu - szybko zareagować. 

14 marca 2025 r. w Nadleśnictwie Lubsko rozpocznie się zorganizowana akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasów, co oznacza, że służby są w pełnej gotowości, lasy są monitorowane z wież obserwacyjnych (dostrzegalni, wież przeciwpożarowych), a także patrolowane.

W roku 2024 na terenie Nadleśnictwa Lubsko wybuchło aż 36 pożarów lasów. Spaleniu uległo 3,8 hektarów. Stosunkowo niewielka powierzchnia pożarów to zasługa szybkiej i skutecznej reakcji służb przeciwpożarowych. Bardzo ważną rolę odgrywa tu ścisła współpraca ze Strażą Pożarną. 

Główne przyczyny pożarów lasów to:

  • celowe podpalenia,
  • nieostrożność osób korzystających z lasu, w tym wyrzucanie niedopałków papierosów,
  • wypalanie traw i nieużytków.

Każdej wiosny, także na skutek wypalania traw, płoną dziesiątki hektarów lasu w Polsce, nierzadko ogień pochłania także ludzkie osiedla. W trakcie takich pożarów ginie co roku od kilku do kilkunastu osób. Pożary lasów prowadzą do ogromnych strat materialnych i przyrodniczych.

Wypalanie suchych traw i nieużytków staje się przyczyną śmierci wielu organizmów żyjących w glebie lub ukrytych wśród wyschniętych traw. W glebie zachodzą nieodwracalne zmiany, wyjałowienie i utrata aktywności biologicznej.

Od 1997 r. w Nadleśnictwie Lubsko prowadzona jest kampania informacyjno-edukacyjna "Wiosna bez płomieni".

Ważną rolę w zapobieganiu pożarom lasów pełni edukacja przyrodniczo-leśna. Leśni edukatorzy w marcu i kwietniu prowadzą w szkołach z terenu nadleśnictwa lekcje na temat funkcji lasów i zagrożeń dla środowiska przyrodniczego oraz zdrowia człowieka spowodowanych przez pożary łąk, pól i lasów.

Co roku przeprowadzany jest też konkurs plastyczny i kampania informacyjna, m. in. podczas comiesięcznych audycji z leśnikiem w Radio Zachód. 

Zauważyłeś pożar? Alarmuj! 

Telefony alarmowe: Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny: +48 68 372 18 46 oraz numer alarmowy: 112.

Przydatne materiały edukacyjne:

1. Lekcja online "Wiosna bez płomieni" (link), w tym film, quizy i gry interaktywne (link)

2. Artykuł: "Stop pożarom traw" (link)

3. Artykuł z 2024 r.: "Pożar lasu w leśnictwie Nowa Rola" (link)

Dokładny opis kolażu zdjęć: Kolaż składa się z pięciu zdjęć ułożonych w dwóch kolumnach.

Kolumna lewa: Wysoka, murowana z cegieł wieża widokowa z metalowym logiem Lasów Państwowych, z kopułowatym zadaszeniem powyżej tarasu widokowego. Otoczona jest lasem z drzewami bez liści, na tle jasnego, błękitnego nieba. W lewym górnym rogu umieszczono logo Lasów Państwowych.

Kolumna prawa (od góry do dołu): 1. Rysunek dziecka: Kolorowy rysunek przedstawiający czerwony wóz strażacki na tle zielonych drzew, z napisem „Wiosna bez płomieni!!!”. 2. Lekcja w klasie: Grupa uczniów siedzących tyłem słucha leśnika; po lewej slajd prezentacji. 3.Strażacy podczas akcji gaśniczej: Strażacy w pełnym umundurowaniu, używający węży do gaszenia pożaru w lesie. Strumienie piany są kierowane na powierzchnię między drzewami. 4. Wóz strażacki w lesie: Czerwony wóz strażacki jedzie po drodze leśnej; obok idzie strażak.