Asset Publisher Asset Publisher

Już czuwamy, czyli akcja przeciwpożarowa w lasach.

Rozpoczął się sezon zwiększonego zagrożenia pożarowego. Apelujemy o ostrożność podczas przebywania w lesie lub w jego pobliżu!

Od 15 marca na trenie Nadleśnictwa Lubsko trwa bezpośrednia akcja w ochronie przeciwpożarowej.

Wprowadzenie akcji bezpośredniej w ochronie lasów oznacza, że będą one monitorowane z wież obserwacyjnych (dostrzegalni przeciwpożarowych), a także przez systematyczne patrole w okresie dużego zagrożenia pożarowego.

 

Dostrzegalnia (wieża przeciwpożarowa) w Nadleśnictwie Lubsko, fot. Paweł Mrowiński

 

Służba leśna i kadra techniczna muszą być stałej gotowości, a w siedzibie nadleśnictwa będą prowadzone dyżury w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym.

Telefony alarmowe: Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny: 68 3721846; kom. 691 162 675 oraz numery: 112 i 998.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze powstaje średnio 450 pożarów lasu w roku (średnia wieloletnia), a ponad 90% pożarów wywołuje człowiek.

Główne przyczyny pożarów lasów to:
• podpalenia
• wyrzucanie nie zgaszonych niedopałków papierosów
• rozpalanie ognisk
• wypalanie traw i nieużytków

Każdej wiosny także na skutek wypalania traw płoną dziesiątki hektarów lasu, nierzadko ogień pochłania także ludzkie osiedla. W trakcie takich pożarów ginie co roku od kilku do kilkunastu osób. Pożary lasów prowadzą do ogromnych strat, materialnych, przyrodniczych i środowiskowych.

Przyłącz się do wydarzenia na FB "Nie wypalam traw! Apeluję!"

Wypalanie suchych traw i nieużytków staje się przyczyną śmierci organizmów żyjących w glebie lub ukrytych wśród wyschniętych traw. W środowisku glebowym zachodzą nieodwracalne zmiany struktury, wyjałowienie i utrata aktywności biologicznej.

Pod linkiem można sprawdzić aktualny stopień zagrożenia pożarowego w lasach: http://www.traxelektronik.pl/pogoda/las