Asset Publisher
Posiedzenie Rady Społeczno-Naukowej LKP "Bory Lubuskie"
Posiedzenie Rady Społeczno-Naukowej miało charakter uroczysty, ponieważ związane było z jubileuszem 80-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
Obrady prowadził Przewodniczący Prezydium Rady prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dr hab. Władysław Danielewicz w obecności Z-cy Dyrektora RDLP w Zielonej Górze Dariusza Miernika i Nadleśniczego Nadleśnictwa Lubsko Marka Naruszewicza.
Przed rozpoczęciem obrad pan dr Michał Bielewicz (RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim) wręczył panu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Lubsko akt prawny powołania nowego rezerwatu przyrody "Ruskie Stawy". Rezerwat powstał w ramach akcji "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych".
Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn stojących w sali konferencyjnej. Pan dr Michał Bielewicz, który stoi po lewej stronie, trzyma otwartą teczkę z dokumentem i zwraca się do pana Nadleśniczego Marka Naruszewicza stojącego po prawej stronie. W tle widać drzwi, fragment stołu oraz ściankę z logo Lasów Państwowych. Fot. Paweł Mrowiński
Podczas sesji roboczej przyjęto ważne dla działalności nadleśnictwa dokumenty: "Prowizorium planu rzeczowo-finansowego na rok 2025" oraz wykonania w 2024 roku “Ramowego wykazu zadań do realizacji w LKP "Bory Lubuskie" na lata 2023-2025”.
W czasie sejsji referatowej zebrani wysłuchali referatów i obejrzeli następujące prezentacje:
1) "80-lecie RDLP w Zielonej Górze", którą przedstawił Dyrektor Dariusz Miernik,
2) "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych, obszary cenne przyrodniczo oraz starolasy – czyli co nowego w ochronie przyrody", którą omówił dr Marek Maciantowicz,
3) "Walory geobotaniczne rezerwatu przyrody Ruskie Stawy", którą przedstawił dr Stanisław Rosadziński.
Po części oficjalnej zebrani udali się do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, gdzie przedstawiciele Rady posadzili dwie nowe sadzonki w "Alei potomków sławnych dębów Polski i Europy".
Zdjęcie przedstawia grupę dziesięciu osób stojących przy ogrodzeniu z siatki, którą jest otoczony ogród dendrologiczny Ośrodka w Jeziorach Wysokich. W tle widoczne są drzewa. Większość osób ubrana jest w mundury leśników. Kobieta na środku trzyma dużą zieloną konewkę. Po prawej stronie zdjęcia, przy ogrodzeniu, widać świeżo posadzone drzewko. Fot. Paweł Mrowinski; 10 kwietnia 2025 r.
Potomka Dębu Wybickiego posadził Dyrektor Dariusz Miernik razem z dr Markiem Maciantowiczem (RDLP w Zielonej Górze), natomiast potomka „Rusa" - jednego z rogalińskich dębów - posadził profesor Władysław Danielewicz, któremu asystowali prof. Władysław Kowalkowski (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) oraz Elżbieta Łobacz-Bącal (PTTK Żary).