Wydawca treści
Hodowla lasu
Uprawa leśna. Fot. Paweł Mrowiński
Naturalne odnowienie lasu w Nadleśnictwie Lubsko. Pod okapem wysokich, dorodnych drzew, widoczne są małe drzewka świerka pospolitego, które są rozmieszczone na dnie lasu w sposób nieregularny. Autor zdjęcia: Paweł Mrowiński
Wiosenne odnowienie lasu. Fot. Wojciech Miśkiewicz
Szkółka leśna. Fot. Paweł Mrowiński
Mechaniczne rozdrabnianie gałęzi. Fot. Paweł Mrowiński
Szkółka leśna "Marianka". Fot Paweł Mrowiński
Szkółka leśna. Fot. Paweł Mrowiński
Wiosenne odnowienie lasu. Fot. Paweł Mrowiński
Jednym z najważniejszych działów gospodarki leśnej jest hodowla lasu. Oparta na doświadczeniu wielu pokoleń leśników i na dwustuletniej nauce leśnej, stanowi dziś podstawę nowoczesnego leśnictwa. W zakres działań obejmujących hodowlę lasu wchodzą takie zagadnienia jak: nasiennictwo, szkółkarstwo, odnowienia i zalesienia, pielęgnowanie lasu i inne.
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie). W Nadleśnictwie Lubsko prowadzone są odnowienia na 305 hektarach (średnio w roku). Tam, gdzie z różnych przyczyn powstały luki i przerzedzenia, sadzone są dodatkowe sadzonki drzew, jak też poprawki i uzupełnienia – na około 50 hektarach.
Na wyhodowanie 100-letniego lasu sosnowego potrzeba wysiłku aż czterech pokoleń leśników.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Nadleśnictwo Lubsko posiada szkółkę leśną w leśnictwie Marianka, która produkuje materiał sadzeniowy na potrzeby odnowień, jak również dla rolników zalesiających swoje grunty w ramach PROW i klientów indywidualnych.
Szkółka zajmuje powierzchnię produkcyjną 9,67 ha i składa się z 4 kwater podzielonych pasami wiatrochronnymi. Roczna produkcja to około 3000 tys. sztuk sadzonek. Są to głównie gatunki lasotwórcze takie jak: sosna, świerk, modrzew, dąb, buk, brzoza, ale również gatunki domieszkowe: lipa, jawor, grab i biocenotyczne: jarząb, głóg, śliwa tarnina, olsza szara.
Narada terenowa na temat hodowli lasu w leśnictwie Jasień, fot. P. Mrowiński
Młode drzewostany są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć jak najlepsze warunki wzrostu dla drzew. Pielęgnowanie upraw (głównie wykaszanie chwastów) w Nadleśnictwie Lubsko prowadzi się na 358 hektarach. Inne zabiegi to: czyszczenia wczesne, które wykonywane są na 279 ha, czyszczenia późne na 329 ha (wszystkie dane – średnio w roku).
Na około 2 hektarach w roku sadzone są krzewy i sadzonki drzew w dolnej warstwie lasu – w podszycie. Na około 280 hektarach prowadzone są co roku melioracje agrotechniczne, czyli prace związane z pielęgnowaniem gleby leśnej i jej specjalistycznym przygotowaniu do odnowienia lasu.
Nasiona potrzebne do produkcji sadzonek zbierane są w tzw. drzewostanach nasiennych. Bazę nasienną Nadleśnictwa Lubsko stanowią gospodarcze drzewostany nasienne dla: sosny, dębu szypułkowego, brzozy, olchy, grabu, jawora, jesiona. Nasiona pozostałych gatunków kupujemy lub pozyskujemy z sąsiednich nadleśnictw.
Założone są również specjalne uprawy dla sosny. Uprawy te w przyszłości pozwolą na uzyskanie nasion o ulepszonej wartości genetycznej.