Inwestycje w ramach środków unijnych

 

 

Nadleśnictwa i inne

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy

Powrót

Sosny – drzewa niezwykłe

Sosny – drzewa niezwykłe

Sosna to królowa naszych lasów. Oprócz sosny zwyczajnej w Polsce rosną jeszcze dwa rodzime gatunki tego rodzaju, a na świecie występuje aż 115 gatunków sosen. Jak je odróżnić? Dlaczego sosny to drzewa niezwykłe?

O różnych gatunkach sosen, które rosną w ogrodzie dendrologicznym Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich można się wiele dowiedzić z cyklu krótkich filmów pod wspólnym tytułem "Sosny - drzewa niezwykłe", których autorem jest Paweł Mrowiński - szef ośrodka.

Do tej pory powstało 25 odcinków serii, a bohaterkami poszczególnych filmów były m.in.: sosna himalajska, sosna syberyjska, sosna jednoigielna czy sosna Coultera, która wytwarza największe szyszki na świecie. 

Autor filmów wychodzi także w głąb lubuskich lasów w poszukiwaniu niezwykłych form rodzimej sosny zwyczajnej.

Filmy można oglądać na kanale You Toube oraz na fanpage'u ośrodka na Facebook-u.

Poniżej – dwudziesty odcinek cyklu "Sosny – drzewa niezwykłe" o "tańczących sosnach", który wzbudził największe zainteresowanie internautów.

 

 

Zapraszamy także do wysłuchania i obejrzenia rozmowy Pawła Mrowińskiego z Pauliną Król (podkast "Między drzewami" - odcinek 89). Podczas opowieści o sosnach świata, prezentowane są szyszki i igły różnych gatunków sosen, z kolekcji ogrodu dendrologicznego OEPL w Jeziorach Wysokich.