Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka "Od Sasa do lasa"

Ścieżka "Od Sasa do lasa"  łączy treści historyczne, przyrodnicze i leśne.

Rozpoczyna się na dziedzińcu pałacu Brühlów w Brodach, gdzie przedstawiana jest historia rodu i samych Brodów, dalej przebiega przez zabytkowy park przypałacowy z egzotycznymi drzewami (cypryśnik błotny, tulipanowiec i inne) i starymi alejami lipowymi prowadzi wzdłuż południowego brzegu Jeziora Brodzkiego na leśną ścieżkę "Na Wąwozach". 

Panorama pałacu w Brodach, fot. Paweł Mrowiński

Przyrodniczo-historyczna ścieżka "Od Sasa do lasa" kończy bieg w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, gdzie można poznać ciekawe gatunki drzew i krzewów w ogrodzie dendrologicznym ośrodka, w tym przede wszystkim różne gatunki sosen, oraz wspiąć się na leśną wieżę obserwacyjno-widokową i podziwiać krajobraz okolicy.

Trasę dobrze jest przemierzać z przewodnikiem, ponieważ nie jest oznakowana. Szacowany czas przejścia całej ścieżki (łącznie ze zwiedzaniem) to ok. 3 godz.

Pomysłodawcą nazwy, przebiegu ścieżki i autorem treści jest szef OEPL w Jeziorach Wysokich Paweł Mrowiński.

 

 

W ośrodku można otrzymać darmową ulotkę z przebiegiem trasy wydaną w ramach seminarium polsko-niemieckiego "Brody duchem historii regionu". Było to zadanie dofinansowane ze środków Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zobacz także informacje o trasie "Od Sasa do lasa" na portalu Lasów Państwowych "Czas w las": Widok obiektu (czaswlas.pl)