Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich

Drukuj Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich funkcjonuje w strukturze Nadleśnictwa Lubsko w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Został oficjalnie otwarty 30 czerwca 1998 r. Ośrodek jest miejscem edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa, jak też miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.

W drewnianej leśniczówce z 1926 roku znajduje się biuro oraz pięć sal wystawowych: hodowli lasu, ochrony lasu, ochrony przyrody, użytkowania lasu i kulturotwórczej roli lasu.

W osobnym budynku znajduje się sala konferencyjna (na ok. 60 - 70 osób), która jest wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny, internet, biblioteczkę, leśną filmotekę i liczne pomoce dydaktyczne.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich jest doskonałym miejscem na szkolną wycieczkę dydaktyczną. Bezpośredni kontakt z naturą podczas „Lekcji w lesie o lesie" jest skuteczną formą nauczania zagadnień przyrodniczych i ekologicznych, poznawania przyrody, historii i kultury naszego regionu.

Na terenie ośrodka został zbudowany od podstaw ogród dendrologiczny (ok. 2 ha), którego głównym założeniem jest zgromadzenie jak największej liczby różnych gatunków sosen.
Są tu również prezentowane ciekawe gatunki drzew i krzewów z różnych stron świata, m.in. mamutowiec olbrzymi, cedry, szydlica japońska, kłęk kanadyjski, tulipanowiec, kasztan jadalny.

Bezpośrednio przy ośrodku znajduje się leśna ścieżka dydaktyczna „Na Wąwozach".

Ścieżka prezentuje:
1) tematykę przyrodniczą dotyczącą ekosystemu lasu i ekosystemu jeziora,
2) zagadnienia dotyczące działań leśników zmierzających do zachowania i ochrony zasobów leśnych, w tym tematyki przeciwpożarowej.
Służy temu m.in. murowana wieża przeciwpożarowo-widokowa o wysokości 41m, zbudowana na wzór latarni morskiej. Wieża cieszy się dużą popularnością i stała się rozpoznawalnym w kraju symbolem LKP „Bory Lubuskie".

Z tarasu widokowego wieży można podziwiać dach lasu (lesistość okolicy - ok. 70 %), niebieskie oczka stawów hodowlanych, jezioro Brodzkie, malowniczo położone miejscowości zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej.

Przy wieży znajduje się duży parking. Obok kamienia z pamiątkową tablicą w 2006 roku został posadzony Dąb Jana Pawła II.

Każda wersja ścieżki ma kształt pętli - zaczyna się i kończy przy siedzibie ośrodka. Znajduje się tu tablica informacyjna o jej przebiegu oraz miejsce do odpoczynku.

W drewnianej wiacie z paleniskiem można przeprowadzić zajęcia na wolnym powietrzu, lub przygotować tradycyjne, pieczone kiełbaski.

W 2005 r. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej został przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Adres: Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, Jeziory Wysokie 22,
68-343 Brody, woj. lubuskie tel./fax: +48 68 371 26 44,
e-mail: oepl@op.pl

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej jest czynny:
• środa-piątek: 8.00-17.00
• sobota: 8.00-16.00
• niedziela: 11.00-16.00

poniedziałek, wtorek - nieczynne

Taras widokowy wieży jest udostępniany dla turystów indywidualnych w godz.:
• środa-piątek: 14.00-17.00
• sobota, niedziela: 11.00-16.00

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt w celu zarezerwowania terminu wycieczki (terminarz) i ustalenia warunków jej przebiegu.

Zobacz także: Zasady korzystania