Wydarzenia Wydarzenia

Warsztaty dla nauczycieli pod hasłem "Super surowiec"

Zapraszamy nauczycieli przedmiotu "Technika" oraz nauczycieli przedmiotów przyrodniczych ze szkół podstawowych i gimnazjów na warsztaty promujące grę dydaktyczną "Super surowiec".

Lista zgłoszeń na warsztaty "Super surowiec" jest juz zamknięta.

Super surowiec to gra dydaktyczna, która pozwala na:
1) porównanie i ocenę różnych surowców wykorzystywanych przez człowieka w życiu codziennym i gospodarce,
2) przedstawienie walorów drewna jako surowca uniwersalnego, przyjaznego dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka, powszechnie wykorzystywanego w wielu dziedzinach życia.

Super surowiec to nie jest typowa gra, nie zawiera elementów rywalizacji; nie ma tu zwycięzców i pokonanych. Zadania mają wzbudzić u uczestników gry pozytywne emocje, zaciekawienie, rozwijać kreatywność, pobudzić wyobraźnię, kształcić umiejętność pracy zespołowej. Jednocześnie gra ma charakter otwarty – edukatorzy lub nauczyciele mogą tworzyć własne zadania na bazie prostych elementów gry wykonanych z różnych surowców, które można zestawiać ze sobą w różnorodny sposób.

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 11. lat i młodzieży do lat 16. Osiem jednakowych zestawów gry pozwala na pracę z całą klasą w małych grupach.

Grę można stosować podczas zajęć edukacyjnych w ośrodkach edukacji leśnej lub ekologicznej, w salach lub izbach edukacyjnych nadleśnictw, a także w szkole podczas wybranych lekcji techniki, zajęć technicznych, przedmiotów przyrodniczych, wiedzy o społeczeństwie lub zajęć kółek zainteresowań np. kółka przyrodniczego lub ekologicznego.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma bezpłatnie jeden egzemplarz gry "Super surowiec".

Liczba uczestników warsztatów jest ograniczona do 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Prosimy o wypełnienie i wysłanie formularza zgłoszeniowego (na dole strony - w materiałach do pobrania) na adres: ilona.mrowinska@zielonagora.lasy.gov.pl 

Projekt gry Super surowiec, którego autorką jest Ilona Mrowińska, edukatorka leśna z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich (Nadleśnictwo Lubsko), zajął pierwsze miejsce w konkursie dla pracowników Lasów Państwowych na projekt gry edukacyjnej promującej drewno. Konkurs był przeprowadzony w 2014 r. przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie.

Zestaw edukacyjny gry dydaktycznej "Super surowiec", fot. Paweł Mrowiński

 

Wydanie gry "Super surowiec" było możliwe dzięki współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych. Gra jest elementem kampanii "Lasy Państwowe. Zapraszamy - Las - dobre sąsiedztwo" w ramach projektu "Drewno jest wspaniałe" prowadzonego w roku 2017 przez Nadleśnictwo Lubsko i RDLP w Zielonej Górze.