Aktualności Aktualności

39 lat po wielkim pożarze lasu

3 sierpnia 1982 r., w Nadleśnictwie Lubsko wybuchł pożar, który do 1992 r. był największym pożarem w lasach gospodarczych w powojennej Polsce. Dziś, w tym miejscu, rośnie sosnowo-brzozowy las, a o pożarze przypomina pamiątkowy kamień i tablice informacyjne.

To właśnie w tym lesie można zrobić w sierpniu zachwycające zdjęcia kwitnących wrzosów wśród szpalerów brzóz. Na ich białej korze rosną porosty, w tym włostki i brodaczki. Świadczą o czystym powietrzu.

Na przygotowanych przez miejscowych leśników parkingach, przy drodze Brody - Zasieki, można zostawić samochód i pospacerować, napawając się świeżym powietrzem i leśną ciszą, jakże inną niż ta, która nastała na długie dni po pożarze sprzed 39 lat.

 

Na początku sierpnia 1982 r. ponowała tu susza, od wielu tygodni nie padało, utrzymywała się wysoka temperatura powietrza, a ściółka była sucha jak papier.

3 sierpnia, około godz. 11.15, w Nadleśnictwie Lubsko, w leśnictwie Zasieki (Obręb Brody) powstał kolejny, 464. pożar lasu w tym roku, na terenie Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych Zielona Góra.

"[...] Do pierwszego świtania trwa akcja zabezpieczająca, aby ogień nie poszedł dalej. I już wydawało się, że nie pójdzie, gdy niespodziewanie zmienił się kierunek wiatru. [...] Nastały godziny grozy. Nie wiadomo było, czy dzień jest, czy noc. Ciemno jak w nocy od dymu. Jasno jak w dzień od płomieni.[...]

- Pierwszego i drugiego dnia ogień wygrywał z nami. Ale gdy zaczynał się dzień trzeci, pewne było, że my wygraliśmy [...]. Nadleśniczy Grotkiewicz siada i jak po bitwie liczy straty. Spaliło się dokładnie 1161 ha i 29 arów lasu [...] Tam, gdzie stoją dziś czarne szkielety, będzie rosła kiedyś młoda zieleń. [...]." - fragmenty artykułu Haliny Ańskiej "Nie czas żałować róż..." (Nadodrze, nr 12, 29 VIII - 11 IX 1982 r.).

Dokładny opis przebiegu pożaru znajduje się w artykule Anny Niemiec pt. "Pożar w Zasiekach"

Ostatecznej przyczyny ani sprawcy pożaru nigdy nie ustalono.

Pożar lasu "Zasieki 82" do sierpnia 1992 r. był największym, zanotowanym w Polsce (w lasach gospodarczych) po II wojnie światowej, nie biorąc pod uwagę pożarów powstałych bezpośrednio po jej zakończeniu oraz na poligonach wojskowych.

Dodatkowo, w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich znajduje się "Kronika pożarzyska Marianka - Zasieki z dnia 3-4. 08. 1982 r.", która jest dostępna dla osób odwiedzających ośrodek.

 

 

Lato w pełni, wobec tego apelujemy o czujność i ostrożność podczas przebywania na terenach leśnych.

Więcej informacji o ochronie przeciwpożarowej w lasach nadleśnictwa (link): Wiosna bez płomieni! - Aktualności - Nadleśnictwo Lubsko - Lasy Państwowe