Asset Publisher Asset Publisher

Wirus ASF - aktualności!

Informujemy, że na podstawie rozporządzenia Wojewody Lubuskiego z dnia 25 lutego 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa lubuskiego zniesiony został zakaz wstępu do lasu.

Na określonych obszarach zarządzanych przez Nadleśnictwo Lubsko zdiagnozowano przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF), dlatego należy przestrzegać zasad bioasekuracji!

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.

W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej, należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997. Ponadto, warto skontaktować się z miejscowym lekarzem weterynarii.

Przypomnijmy, że wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Świnie domowe i dziki to główne źródło zagrożenia. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji, gdyż wirus ASF zagraża utrzymaniu populacji wspomnianych zwierząt.

Więcej aktualności?

Bieżące informacje, w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików, na określonym przez Wojewodę Lubuskiego terenie, można uzyskać w Głównym Inspektoracie Weterynarii (GIW) pod nr tel. +48 22 623 20 89 i +48 22 623 17 17 lub wysyłając elektronicznie pytania na adres: asfpytania@wetgiw.gov.pl.

Aktualna mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce, a także aktualny zasięg obszarów objetych restrykcjami (zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji Unii Europejskiej 2019/195) znajduje się na stronie GIW (link).

Stosowne Rozporządzenia Wojewody Lubuskiego w niniejszej sprawie znajdują się na stronie Dziennika Urzędowego Województwa Lubuskiego (link), natomiast Rozporządzenie z dnia 25 lutego 2020 r. w formie PDF (na dole strony).

Co robią leśnicy?

W obszarze, określonym przez Wojewodę Lubuskiego, prowadzone są stałe przeszukiwania padłych dzików i ich części. W ramach współpracy z właściwym miejscowo powiatowym lekarzem weterynarii i zaangażowanymi pracownikami Zakładów Usług Leśnych oraz myśliwymi z miejscowych kół łowieckich, leśnicy wspierają stałe poszukiwania oraz czynności częściowo ograniczające migrację zwierzyny. Do akcji włączyły się także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i wojska. Działania profilaktyczne, mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF w województwie lubuskim będą trwały do odwołania.

Szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji oraz nakazów i zakazów wydanych przez lokalne władze.

Strona Banku Danych o Lasach z aktualnymi obszarami zakazu wstępu do lasu z powodu zagrożeń  (BDL - link).