Asset Publisher Asset Publisher

Świąteczna choinka

Co roku, przed Świętami Bożego Narodzenia, powracają pytania: Jaką choinkę wybrać? Naturalną, czy sztuczną? Świerk, a może jodłę? Gdzie szukać idealnego drzewka?

Zwyczaj strojenia drzewka świątecznego pochodzi z przełomu XV i XVI wieku z Alzacji. Do Polski dotarł pod koniec XVIII wieku.

Najpopularniejszym drzewkiem bożonarodzeniowym jest świerk pospolity. Jednak coraz częściej w naszych domach pojawiają się inne gatunki drzew iglastych – jodła pospolita, a nawet sosna zwyczajna.

Zapach naturalnego drzewka i wspólne jej dekorowanie należą do tych niezapomianych wrażeń, które długo się wspomina.

Wybierając sztuczną choinkę trzeba liczyć się z faktem, że kiedyś przychodzi jej kres i drzewko trafia na wysypisko śmieci, a rozkład trwa setki lat. Choinkę naturalną można po świętach dodać do kompostu, a pozyskiwanie choinek nie wiąże się z niszczeniem lasu. Drzewka pochodzą ze specjalnych plantacji - coraz częściej prywatnych - lub tzw. cięcia pielęgnacyjnego w lasach. 

Uprawy drzewek w lasach prowadzi się w specjalnie wyznaczonych miejscach, takich jak np. pola pod słupami wysokiego napięcia. W miejscach tych duże drzewa nie mogłyby urosnąć, gdyż dotykałyby linii energetycznych. Dlatego też takie uprawy systematycznie się odnawia.

 

Jaką choinkę wybrać? 

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze, co roku przeprawadza w okresie poświątecznym, wspólnie z władzami miasta, akcję edukacyjną "EKOCHOINKA".

Miejska choinka z zielonogórskiej starówki staje się m.in. surowcem, z którego wyrabiane są np. karmniki dla ptaków, czy krążki dla artystów, a odbierane od mieszkańców poświąteczne choinki przerabiane są na zrębki, które mogą posłużyć jako naturalny nawóz.

Wybrane nadleśnictwa RDLP w Zielonej Górze prowadzą sprzedaż świątecznych drzewek (link).