Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Inwestycje w ramach środków unijnych

 

 

divisions-and-others

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Aby wiosna była wiosną bez płomieni!

Aby wiosna była wiosną bez płomieni!

Rozpoczął się sezon zwiększonego zagrożenia pożarowego. Apelujemy o ostrożność i czujność!

Leśnicy podejmują szereg działań aby zapobiegać pożarom lasów, a w razie ich wybuchu - szybko zareagować. 

14 marca 2025 r. w Nadleśnictwie Lubsko rozpocznie się zorganizowana akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasów, co oznacza, że służby są w pełnej gotowości, lasy są monitorowane z wież obserwacyjnych (dostrzegalni, wież przeciwpożarowych), a także patrolowane.

W roku 2024 na terenie Nadleśnictwa Lubsko wybuchło aż 36 pożarów lasów. Spaleniu uległo 3,8 hektarów. Stosunkowo niewielka powierzchnia pożarów to zasługa szybkiej i skutecznej reakcji służb przeciwpożarowych. Bardzo ważną rolę odgrywa tu ścisła współpraca ze Strażą Pożarną. 

Główne przyczyny pożarów lasów to:

  • celowe podpalenia,
  • nieostrożność osób korzystających z lasu, w tym wyrzucanie niedopałków papierosów,
  • wypalanie traw i nieużytków.

Każdej wiosny, także na skutek wypalania traw, płoną dziesiątki hektarów lasu w Polsce, nierzadko ogień pochłania także ludzkie osiedla. W trakcie takich pożarów ginie co roku od kilku do kilkunastu osób. Pożary lasów prowadzą do ogromnych strat materialnych i przyrodniczych.

Wypalanie suchych traw i nieużytków staje się przyczyną śmierci wielu organizmów żyjących w glebie lub ukrytych wśród wyschniętych traw. W glebie zachodzą nieodwracalne zmiany, wyjałowienie i utrata aktywności biologicznej.

Od 1997 r. w Nadleśnictwie Lubsko prowadzona jest kampania informacyjno-edukacyjna "Wiosna bez płomieni".

Ważną rolę w zapobieganiu pożarom lasów pełni edukacja przyrodniczo-leśna. Leśni edukatorzy w marcu i kwietniu prowadzą w szkołach z terenu nadleśnictwa lekcje na temat funkcji lasów i zagrożeń dla środowiska przyrodniczego oraz zdrowia człowieka spowodowanych przez pożary łąk, pól i lasów.

Co roku przeprowadzany jest też konkurs plastyczny i kampania informacyjna, m. in. podczas comiesięcznych audycji z leśnikiem w Radio Zachód. 

Zauważyłeś pożar? Alarmuj! 

Telefony alarmowe: Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny: +48 68 372 18 46 oraz numer alarmowy: 112.

Przydatne materiały edukacyjne:

1. Lekcja online "Wiosna bez płomieni" (link), w tym film, quizy i gry interaktywne (link)

2. Artykuł: "Stop pożarom traw" (link)

3. Artykuł z 2024 r.: "Pożar lasu w leśnictwie Nowa Rola" (link)

Dokładny opis kolażu zdjęć: Kolaż składa się z pięciu zdjęć ułożonych w dwóch kolumnach.

Kolumna lewa: Wysoka, murowana z cegieł wieża widokowa z metalowym logiem Lasów Państwowych, z kopułowatym zadaszeniem powyżej tarasu widokowego. Otoczona jest lasem z drzewami bez liści, na tle jasnego, błękitnego nieba. W lewym górnym rogu umieszczono logo Lasów Państwowych.

Kolumna prawa (od góry do dołu): 1. Rysunek dziecka: Kolorowy rysunek przedstawiający czerwony wóz strażacki na tle zielonych drzew, z napisem „Wiosna bez płomieni!!!”. 2. Lekcja w klasie: Grupa uczniów siedzących tyłem słucha leśnika; po lewej slajd prezentacji. 3.Strażacy podczas akcji gaśniczej: Strażacy w pełnym umundurowaniu, używający węży do gaszenia pożaru w lesie. Strumienie piany są kierowane na powierzchnię między drzewami. 4. Wóz strażacki w lesie: Czerwony wóz strażacki jedzie po drodze leśnej; obok idzie strażak.