Aktualności
Zimowe liczenie ptaków z leśnikami
Miłośnicy ptaków wzięli udział w 21. edycji Zimowego Ptakoliczenia, które odbyło się 25 stycznia w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich.
Zimowe Ptakoliczenie jest coroczną akcją organizowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (krajowy koordynator), wzorowaną na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia.
Uczestnicy tegorocznego wydarzenia obejrzeli prezentację, przygotowaną przez Ilonę Mrowińską, o najczęściej spotykanych zimą gatunkach,a następnie wzięli udział w warsztatach rysowania ptaków - przeprowadzone w ramach wolontariatu przez artystki plastyczki z Lubska: panią Halinę Skindzier i panią Krystynę Sułkowską.
Przewodnikiem 36-osobowej grupy był leśnik Paweł Mrowiński. Wśród uczestników wydarzenia byli mieszkańcy Zielonej Góry, Żar, Lubska, Tuplic, Jasienia i Brodów, a także harcerze z 12 DH "Szare Wilki".
W pobliżu ośrodka i nad jeziorem Brodzkim, pomimo dość silnego wiatru, w ciągu jednej godziny udało się wypatrzyć i usłyszeć przedstawicieli 8. gatunków ptaków: 12 bogatek, 2 modraszki, 4 kowaliki, 3 kosy, stadko czyży oraz jastrzębia, dzięcioła dużego i czaplę siwą.
Na zakończenie wydarzenia, dla chętnych osób przygotowano ognisko.
Dziękujemy naszym gościom za zaangażowanie i serdecznie zapraszamy na następne wydarzenia edukacyjne.
Warto wiedzieć!
Dane naukowe zawarte w monografii "W krainie sosny. Leśny Kompleks Promocyjny Bory Lubuskie" wskazują, że na obszarze Nadleśnictwa Lubsko stwierdzono ok. 200 gatunków ptaków; w tym: na terenach rolniczych i osiedlach ludzkich: 65 gatunków ptaków, na obszarach wodno-błotnych ok. 40 gatunków, na obszarach leśnych ok. 70 gatunków gniazdujących.
W wszystkich badanych przez ornitologów miejscowościach zimą występują m.in.: wróbel, mazurek, modraszka, bogatka i kos.
Opis zdjęcia głównego: Na grafice umieszczono pięć zdjęć przedstawiających różne aspekty wydarzenia: zdjęcie 1. - główne po lewej stronie: grupa osób w zimowych ubraniach spaceruje leśną ścieżką, obserwując ptaki za pomocą lornetek; po prawej stronie (od góry do dołu) - zdjęcia 2 i 3: uczestnicy siedzą w sali edukacyjnej na krzesłach, słuchając pani plastyczki, która prowadzi warsztaty rysunkowe dla dzieci i dorosłych; a na kolejnym zdjęciu stojąc przy flipcharcie rysuje sylwetkę sikory; zdjęcie 4.: grupa ludzi na zewnątrz, w otoczeniu drzew, obserwuje ptaki; zdjęcie 5: zbliżenie na łyskę - Ptaka Zimy 2025 r. - pływającego wśród suchych trzcin po spokojnej tafli wody. Na zdjęciu głównym w lewym górnym rogu widnieje białe logo Lasów Państwowych.