Aktualności Aktualności

O OEPL w Jeziorach Wysokich

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich to doskonałe miejsce na szkolną wycieczkę dydaktyczną oraz atrakcyjny teren do uprawiania turystyki przyrodniczej oraz rekreacji.

I. O OEPL w Jeziorach Wysokich

W drewnianej leśniczówce z 1926 roku znajdują się sale wystawowe z ekspozycją o tematyce przyrodniczo-leśnej.

W osobnym budynku znajduje się sala konferencyjna (na ok. 60-70 osób), która jest wyposażona w sprzęt multimedialny, internet, biblioteczkę, leśną filmotekę i pomoce dydaktyczne.

Na terenie ośrodka został zbudowany od podstaw ogród dendrologiczny (ok. 2 ha), którego głównym założeniem jest zgromadzenie jak największej liczby różnych gatunków sosen. Są tu również prezentowane ciekawe gatunki drzew i krzewów z różnych stron świata np. mamutowiec olbrzymi, cedry, szydlica japońska, kłęk kanadyjski, tulipanowiec, kasztan jadalny i inne.

W alei dębów rosną potomkowie najsłynniejszych dębów Polski, m.in. "Chrobrego", "Napoleona" i "Bartka".

Bezpośrednio przy ośrodku znajduje się leśna ścieżka dydaktyczna „Na Wąwozach".

OEPL w Jeziorach Wysokich jest doskonałym miejscem na szkolną wycieczkę dydaktyczną.

Ścieżka prezentuje:
1) tematykę przyrodniczą dotyczącą ekosystemu lasu,

2) zagadnienia dotyczące działań leśników zmierzających do zachowania i ochrony zasobów leśnych, w tym tematyki przeciwpożarowej. Służy temu m.in. murowana wieża przeciwpożarowo-widokowa o wysokości 41 metrów, zbudowana na wzór latarni morskiej. Wieża cieszy się dużą popularnością i stała się rozpoznawalnym w kraju symbolem LKP „Bory Lubuskie".

Z tarasu widokowego wieży można podziwiać dach lasu (lesistość okolicy - ok. 70 %), niebieskie oczka stawów hodowlanych, jezioro Brodzkie, malowniczo położone miejscowości zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Przy wieży znajduje się duży parking. Obok kamienia z pamiątkową tablicą w 2006 roku został posadzony Dąb Jana Pawła II.

Ścieżka ma kształt pętli - zaczyna się i kończy przy siedzibie ośrodka. Znajduje się tu tablica informacyjna o jej przebiegu z mapką.

W drewnianej wiacie z paleniskiem można przeprowadzić zajęcia na wolnym powietrzu, lub przygotować tradycyjne, pieczone kiełbaski.

Ośrodek funkcjonuje od 1997 r. Został oficjalnie otwarty 30 czerwca 1998 r. Misją ośrodka jest edukacja przyrodniczo-leśna społeczeństwa.

II. INFORMACJE:

Adres: Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, Jeziory Wysokie 22,
68-343 Brody, woj. lubuskie
e-mail: lubsko@zielonagora.lasy.gov.pl 

Kontakt telefoniczny: Paweł Mrowiński: 607 133 384

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej jest czynny:

  • od poniedziałku do soboty: 9.00 - 17.00
  • niedziela, święta: nieczynne

Taras widokowy wieży jest udostępniany w dniach i godzinach pracy ośrodka, a także dodatkowo w niedziele od 1 kwietnia do 31 października (godz. 11.00 - 17.00).

Zasady korzystania (m.in. Regulamin, Standardy Ochrony Małoletnich, cennik)

Nauczycieli zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną.