Wydawca treści Wydawca treści

Wieża obserwacyjno-widokowa w Jeziorach Wysokich

Walory krajobrazowe Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Lubuskie” można podziwiać z tarasu widokowego murowanej wieży w Jeziorach Wysokich. Wieża jest także elementem systemu ochrony przeciwpożarowej lasów Nadleśnictwa Lubsko. To pierwsza w Polsce murowana wieża o takich funkcjach, wybudowana po drugiej wojnie światowej przez zielonogórskich leśników.

Wieża ma 41m i jest zbudowana na wzór latarni morskiej. Stała się rozpoznawalnym w kraju symbolem LKP „Bory Lubuskie".

Aby wspiąć się na taras widokowy, trzeba pokonać 176 schodów. Z tarasu można podziwiać dach lasu (lesistość okolicy - ok. 70 %), niebieskie oczka stawów hodowlanych, jezioro Brodzkie, malowniczo położone miejscowości zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.

 

Wieża przeciwpożarowo-widokowa w Jeziorach Wysokich, fot. Paweł Mrowiński

 

Przy wieży znajduje się duży parking. Obok kamienia z pamiątkową tablicą w 2006 roku został posadzony Dąb Jana Pawła II.

Szanowni Państwo!

Ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-Cov-2, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubsko podjął następujące decyzje:

- zostają zawieszone do odwołania wszelkie zajęcia oraz wydarzenia edukacyjne - zarówno w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, jak i te planowane w placówkach oświatowych;

- Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich oraz wieża obserwacyjno-widokowa  zostały czasowo zamknięte dla odwiedzających.

Prosimy o stosowanie się do wszelkich zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

Dni i godziny pracy Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich (od 1 stycznia 2019 r.):

·       poniedziałek:  nieczynne

·       wtorek: 9.00 – 17.00

·       środa – piątek: 8.00 – 17.00

·       sobota: 9.00 – 17.00

·       niedziela: nieczynne

Wieża przeciwpożarowo-widokowa (taras widokowy) jest udostępniania w dniach i godzinach pracy ośrodka, a także dodatkowo w niedziele od 1 kwietnia do 31 października od godz. 11.00 do 17.00.

 

Zobacz także: Zasady korzystania