Wydawca treści Wydawca treści

Wieża przeciwpożarowo-widokowa w Jeziorach Wysokich

Walory krajobrazowe Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Lubuskie” można podziwiać z tarasu widokowego murowanej wieży w Jeziorach Wysokich. Wieża jest także elementem systemu ochrony przeciwpożarowej lasów Nadleśnictwa Lubsko. To pierwsza w Polsce murowana wieża o takich funkcjach, wybudowana po drugiej wojnie światowej przez zielonogórskich leśników.

Wieża ma 41 m i jest zbudowana na wzór latarni morskiej. Stała się rozpoznawalnym w kraju symbolem LKP „Bory Lubuskie".

Aby wspiąć się na taras widokowy, trzeba pokonać 176 schodów. Z tarasu można podziwiać dach lasu (lesistość okolicy - ok. 70 %), niebieskie oczka stawów hodowlanych, jezioro Brodzkie, malowniczo położone miejscowości zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.

Kolaż zdjęć: Wieża przeciwpożarowo-widokowa im. Karola Wilera w Jeziorach Wysokich, po prawej u góry - miniaturka wieży, na dole - fragment Niemapy "Lasy zielonogórskie" (link).  fot. Paweł Mrowiński

 

Przy wieży znajduje się duży parking. Obok kamienia z pamiątkową tablicą w 2006 roku został posadzony Dąb Jana Pawła II.

14 września 2022 r., podczas konferencji "Na straży lasów - 40 lat po wielkim pożarze", miało miejsce uroczyste wydarzenie nadania imienia Karola Wilera wieży widokowo-przeciwpożarowej w Jeziorach Wysokich (link).

Karol Wiler jest inżynierem pożarnictwa, starszym brygadierem w stanie spoczynku, absolwentem Technikum Leśnego w Rzepinie oraz Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie. W Lasach Państwowych przepracował 43 lata. Całe życie zawodowe związał z ochroną przeciwpożarową lasów. Jest współautorem podręczników i instrukcji ochrony przeciwpożarowych lasów, inicjatorem wielu nowatorskich metod i rozwiązań w zakresie ochrony ppoż. Był wielokrotnie wyróżniany za osiągnięcia zawodowe i udział w zwalczaniu wielkoobszarowych pożarów lasu (m.in. 1982 r. „Zasieki"; 1992 r. „Rudy Raciborskie"); odznaczony „Złotym Krzyżem Zasługi", medalem „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej", „Za Ofiarność i Odwagę" i innymi; uhonorowany tytułem „Leśnik Roku 2003" przez działającą przy Redakcji "Przeglądu Leśniczego" kapitułę. W dowód uznania za całokształt kariery otrzymał od Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych „Złoty Kordelas Leśnika Polskiego".

Przebywający na terenie ośrodka i wieży zobowiązani są do stosowania się do regulaminów i wytycznych obowiązujących na terenie obiektów będących w zarządzie Nadleśnictwa Lubsko oraz aktualnych nakazów i zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dni i godziny pracy Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich:

·       od poniedziałku do soboty: 9.00 – 17.00

·       niedziela, święta: nieczynne

Wieża przeciwpożarowo-widokowa (taras widokowy) jest udostępniania w dniach i godzinach pracy ośrodka, a także dodatkowo w niedziele od 1 kwietnia do 31 października (godz. 11.00 - 17.00).

Od 5 lipca do 4 sierpnia 2024 r. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich będzie nieczynny.

Wieża będzie udostępniana:

  • od wtorku do soboty*: 9.00 – 17.00,
  • w niedziele: 11.00 – 17.00.

* W przypadku braku pracownika pod wieżą należy udać się na teren ośrodka, gdzie pracownik wykonuje różne prace.

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem obowiązującym na terenie OEPL w Jeziorach Wysokich, w tym wieży i parkingu oraz zasadami odpłatności: Zasady korzystania

/Aktualizacja: 03.07.2024 r./