Wydawca treści Wydawca treści

Wieża obserwacyjno-widokowa w Jeziorach Wysokich

Walory krajobrazowe Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Lubuskie” można podziwiać z tarasu widokowego murowanej wieży w Jeziorach Wysokich. Wieża jest także elementem systemu ochrony przeciwpożarowej lasów Nadleśnictwa Lubsko. To pierwsza w Polsce murowana wieża o takich funkcjach, wybudowana po drugiej wojnie światowej przez zielonogórskich leśników.

Wieża ma 41m i jest zbudowana na wzór latarni morskiej. Stała się rozpoznawalnym w kraju symbolem LKP „Bory Lubuskie".

Aby wspiąć się na taras widokowy, trzeba pokonać 176 schodów. Z tarasu można podziwiać dach lasu (lesistość okolicy - ok. 70 %), niebieskie oczka stawów hodowlanych, jezioro Brodzkie, malowniczo położone miejscowości zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.

 

Wieża przeciwpożarowo-widokowa w Jeziorach Wysokich, fot. Paweł Mrowiński

 

Przy wieży znajduje się duży parking. Obok kamienia z pamiątkową tablicą w 2006 roku został posadzony Dąb Jana Pawła II.

Szanowni Państwo! Przed przybyciem do nas, prosimy o zapoznanie się z zasadami oraz obostrzeniami obowiązującymi podczas pandemii COVID-19!

Przebywający na terenie ośrodka i wieży zobowiązani są do stosowania się do regulaminów (w materiałach do pobrania, na dole strony) i wytycznych obowiązujących na terenie danych obiektów oraz aktualnych nakazów i zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

4 września 2021 r. (sobota) Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich będzie nieczynny.

Wieża będzie czynna od 11.00 do 16.00. Przepraszamy za utrudnienia! 

Zapraszamy do Żar (komleks sportowy "Syrena"), gdzie pracownicy ośrodka, razem z leśnikami z Nadleśnictwa Lipinki, Wymiarki, Krzystkowice i Żagań będą prowadzili gry i zabawy w "Leśnej Osadzie" podczas "Święta lasu i ochrony klimatu".

Dni i godziny pracy Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich:

·       poniedziałek:  nieczynne

·       wtorek: 9.00 – 17.00

·       środa – piątek: 8.00 – 17.00

·       sobota: 9.00 – 17.00

·       niedziela: nieczynne

Wieża przeciwpożarowo-widokowa (taras widokowy) jest udostępniania w dniach i godzinach pracy ośrodka, a także dodatkowo w niedziele od 1 kwietnia do 31 października (godz. 11.00 - 17.00).

Zobacz także: Zasady korzystania