Wydawca treści
Szlakiem sosny
"Szlakiem sosny" to propozycja wycieczki rowerowej na terenie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Lubuskie”.
O sosnach: Sosny to drzewa niezwykłe. W obrębie rodzaju sosna na całym świecie występuje ok. 100 gatunków, natomiast w Polsce w sposób naturalny rosną tylko trzy: sosna zwyczajna, sosna górska (kosodrzewina) oraz sosna limba.
Sosny rosną zarówno w klimacie tropikalnym jak i na dalekiej Syberii. Mogą rosnąć na siedlisku bardzo wilgotnym i skrajnie suchym. Jako jedyne drzewa iglaste mają igły skupione w "pęczki", a ich długość waha się od trzech do czterdziestu centymetrów.
To właśnie do sosen należą rekordy długowieczności życia drzew na Ziemi (Pinus aristata, P. longaeva) oraz rekordy wielkości szyszek (Pinus Coultera).
Długość trasy: pętla - 28,4 km.
Czas: 1) Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Jeziorach Wysokich – ok. 1- 2 godz.
2) trasa – ok. 4 godz.
Wycieczkę rozpoczynamy w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w LKP „Bory Lubuskie”.
Przystanek 1. Ośrodek Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Jeziorach Wysokich (Nadleśnictwo Lubsko, Obręb Brody, leśnictwo Jeziory Dolne)
Po ośrodku oprowadza nas leśnik. Zwiedzamy ogród dendrologiczny z ponad 30. gatunkami sosen. W salach ośrodka oglądamy kolekcję szyszek, w tym największą na świecie szyszkę sosny Pinus Coultera z Kalifornii. Wspinamy się na taras widokowy murowanej wieży przeciwpożarowej, skąd podziwiamy piękny krajobraz „Borów Lubuskich”. Lesistość okolicy wynosi ok. 70 %.
Opis trasy: Wyjeżdżamy z ośrodka. Po 300 m wjeżdżamy na drogę asfaltową. Skręcamy w prawo i po następnych 350 m wjeżdżamy na ścieżkę rowerową.
Za parkingiem leśnym w miejscowości Marianka skręcamy w lewo na leśną drogę „B 21 Orla” ( 3,3 km od ośrodka). Kierujemy się strzałkami w kierunku punktu czerpania wody, wzdłuż linii trakcji elektrycznej.
Za transformatorem skręcamy w prawo i jedziemy dalej wzdłuż linii trakcji elektrycznej. Po 5 km i 800 m od ośrodka mijamy kamienny pomnik poświęcony tragicznie zmarłemu myśliwemu Tomaszowi Dębickiemu.
Jedziemy dalej cały czas wzdłuż trakcji elektrycznej. Po 7,1 km od ośrodka przecinamy drogę żwirówkę i jedziemy prosto wzdłuż trakcji elektrycznej. Po 7,8 km od ośrodka na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo. Jedziemy przez długość jednego oddziału. Przy słupku oddziałowym z widocznym numerem 359 skręcamy w prawo. Po 400 metrach napotykamy tablicę z napisem „Powierzchniowy Pomnik Przyrody Kandelabry”.
Przystanek 2. Powierzchniowy pomnik przyrody „Kandelabry” (oddział 358 - 8,4 km od ośrodka).
Naszym oczom ukazują się „tańczące” sosny. Powyginane w niezwykły sposób, jakby zastygłe w tańcu. Najprawdopodobniej to niemieccy leśnicy tak je ukształtowali, aby otrzymać materiał na gięte meble. Pomnik zajmuje powierzchnię 3,37 ha. Wiek sosen wynosi 84 lata.
Opis trasy: Jedziemy dalej prosto do skrzyżowania linii oddziałowych. Przy słupku z numerem oddziałowym 359/388 skręcamy w lewo i jedziemy prosto przez 5 oddziałów. Mijamy po lewej stronie drogi kolejne słupki oddziałowe z widocznymi numerami: 389/388, 388/387, 387/386, 386/385.
Przy słupku z nr 385 skręcamy w lewo (na liczniku mamy już 10,5 km od ośrodka). Po 1,3 km dojeżdżamy do drogi żwirowej i skręcamy w prawo. Po lewej stronie drogi znajduje się pomnik przyrody „Bór Suchy”.
Przystanek 3. Powierzchniowy pomnik przyrody „Bór Suchy” (oddział 292)
Piękny, stary las sosnowy w wieku ponad 200 lat, dawniej żywicowany. Odnawia się naturalnie. Najstarszy w Polsce drzewostan sosnowy na najuboższym siedlisku. Powierzchnia wynosi 1,61 ha.
Opis trasy: Jedziemy prosto żwirówką około 2 km i 200 m. Dojeżdżamy do skrzyżowania sześciu dróg zwanego „Gwiazdą”. Jedziemy lekkim łukiem w lewo w dalszym ciągu drogą żwirową (pozostałe drogi to zwyczajne, piaszczyste drogi leśne) aż do drogi asfaltowej Tuplice – Brody (19,7 km od ośrodka). Na drodze asfaltowej skręcamy w lewo i jedziemy prosto. Mijamy miejscowość Proszów (23,3 km od ośrodka), a po 2 km dojeżdżamy do pomnika przyrody „Ośmiornica”.
Przystanek 4. Pomnik przyrody „Ośmiornica” (odział 61 – 25,1 km od ośrodka)
"Ośmiornica" to ok. 150-letnia sosna zwyczajna. Rośnie przy głównej drodze z Brodów do Tuplic, koło miejscowości Proszów, ok. 3 km od Brodów.
Wysokość drzewa wynosi 26 metrów, natomiast obwód 488 cm. Pochodzenie niezwykłej formy drzewa nie jest pewne. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zrośnięcie kilku drzew w jeden zwarty pień do około 2 metrów, a powyżej faliste rozgałęzienie tworu jako 8 potężnych ramion (jeden z konarów odłamał się w 2023 r. - link). Ośmiornica rośnie w otoczeniu innych dorodnych sosen w pięknym, bogatym lesie.
Opis trasy: Jedziemy dalej prosto drogą asfaltową 3,3 km do Brodów. Koniec trasy (28,4 km od ośrodka).
UWAGA!
1. Podczas przebywania w lasach na terenie Nadleśnictwa Lubsko oraz spacerując ścieżką "Na Wąwozach" czy innymi trasami spacerowymi przez las przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, przy wieży przeciwpożarowo-widokowej oraz nad Jeziorem Brodzkim należy zachować szczególną ostrożność ze względu na potencjalną możliwość obłamywania się konarów drzew i gałęzi.
2. Przy niesprzyjającej pogodzie, szczególnie podczas burzy i przy silnym wietrze, odradzamy wycieczki rowerowe oraz spacery w lasach, ze względu na zwiększoną potencjalną możliwość obłamywania się konarów drzew.
3. Przed wyprawą do lasu lub spacerem zalecamy zapoznanie się z zasadami wyprawy do lasu (link).
4. W grupie rowerzystów powinna być przynajmniej jedna osoba zaawansowana w wycieczkach po lesie. Konieczna jest mapa Nadleśnictwa Lubsko (obręb Brody) z oddziałami leśnymi.
Mapa Nadleśnictwa Lubsko jest dostępna w ośrodku (wersja papierowa) lub można ją pobrać (PDF) ze strony RDLP w Zielonej Górze (mapy jednostek).
Polecamy także aplikację mobilną ze strony Banku Danych o Lasach oraz portal LP Czas w las.
Opis infografiki. Infografika składa sie z czterech zdjęć i zielonej dolnej belki ze stylizowaną ikonką miejsca z rysunkami drzew, napisem w białym kolorze czaswlas i logo LP.
Opis zdjęć (od góry, od lewej): 1) leśnik w zielonej kurtce trzyma w ręku dużą szyszkę wielkości głowy, w tle sosna Coultera z długimi igłami; 2) powyginane pnie sosen oświetlone zachodzącym słońcem (tzw. krzywy las - pomnik przyrody "Kandelabry"); 3) korony sosen z poskręcanymi gałęziami (sosny z powierzchniowego pomnika przyrody "Bór suchy"); 4) leśnik w zielonym uniformie stoi przy ogromnej sośnie z ośmioma grubymi konarami (sosna "Ośmiornica"). Autor zdjęć: Paweł Mrowiński