Aktualności Aktualności

Sokoły wędrowne na terenie Nadleśnictwa Lubsko!

Kontrola gniazd rybołowów w Nadleśnictwie Lubsko przyniosła ornitologiczną sensację.

Otrzymaliśmy pomyślne wiadomości od pana Michała Bielewicza, naczelnika Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, który przeprowadził kontrole platform lęgowych zamontowanych przez RDOŚ w Gorzowie Wlkp. i ENEA.

Platformy umiejscowione są na słupach energetycznych, które znajdują się w granicach administracyjnych Nadleśnictwa Lubsko. Kontrole prowadzone są w ramach realizowanego monitoringu rybołowa w woj. lubuskim. 

"W tym roku wyniki są bardzo dobre. Dwie platformy zostały zajęte przez rybołowy, a ptaki są obecnie na etapie wysiadywania.  Jednak największa niespodzianka to fakt, że jedna z platform została zajęta przez parę sokołów wędrownych." - stwierdził pan Michał Bielewicz.

Prawdopodobnie jest to pierwsze w kraju tak umiejscowione gniazdo zajęte przez sokoły.

 

Fot. Michał Bielewicz. Na zdjęciu widać głowę samicy w gnieździe na słupie energetycznym, a poniżej siedzącego samica pilnującego rewiru.

Tym samym Nadleśnictwo Lubsko jest 7. nadleśnictwem w woj. lubuskim, w którym potwierdzono występowanie sokołów wędrownych. 

W lasach zielonogórskich te bardzo rzadkie ptaki występują w Nadleśnictwie Cybinka i Nadleśnictwie Torzym.

Dowiedz się więcej: