Wydawca treści
Wieża przeciwpożarowo-widokowa w Jeziorach Wysokich
Walory krajobrazowe Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Bory Lubuskie” można podziwiać z tarasu widokowego murowanej wieży w Jeziorach Wysokich. Wieża jest także elementem systemu ochrony przeciwpożarowej lasów Nadleśnictwa Lubsko. To pierwsza w Polsce murowana wieża o takich funkcjach, wybudowana po drugiej wojnie światowej przez zielonogórskich leśników.
Wieża ma 41 m i jest zbudowana na wzór latarni morskiej. Stała się rozpoznawalnym w kraju symbolem LKP „Bory Lubuskie".
Aby wspiąć się na taras widokowy, trzeba pokonać 176 schodów. Z tarasu można podziwiać dach lasu (lesistość okolicy - ok. 70 %), niebieskie oczka stawów hodowlanych, jezioro Brodzkie, malowniczo położone miejscowości zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej.
Kolaż zdjęć: Wieża przeciwpożarowo-widokowa im. Karola Wilera w Jeziorach Wysokich, po prawej u góry - miniaturka wieży, na dole - fragment Niemapy "Lasy zielonogórskie" (link). fot. Paweł Mrowiński
Przy wieży znajduje się duży parking. Obok kamienia z pamiątkową tablicą w 2006 roku został posadzony Dąb Jana Pawła II.
14 września 2022 r., podczas konferencji "Na straży lasów - 40 lat po wielkim pożarze", miało miejsce uroczyste wydarzenie nadania imienia Karola Wilera wieży widokowo-przeciwpożarowej w Jeziorach Wysokich (link).
Karol Wiler jest inżynierem pożarnictwa, starszym brygadierem w stanie spoczynku, absolwentem Technikum Leśnego w Rzepinie oraz Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej w Warszawie. W Lasach Państwowych przepracował 43 lata. Całe życie zawodowe związał z ochroną przeciwpożarową lasów. Jest współautorem podręczników i instrukcji ochrony przeciwpożarowych lasów, inicjatorem wielu nowatorskich metod i rozwiązań w zakresie ochrony ppoż. Był wielokrotnie wyróżniany za osiągnięcia zawodowe i udział w zwalczaniu wielkoobszarowych pożarów lasu (m.in. 1982 r. „Zasieki"; 1992 r. „Rudy Raciborskie"); odznaczony „Złotym Krzyżem Zasługi", medalem „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej", „Za Ofiarność i Odwagę" i innymi; uhonorowany tytułem „Leśnik Roku 2003" przez działającą przy Redakcji "Przeglądu Leśniczego" kapitułę. W dowód uznania za całokształt kariery otrzymał od Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych „Złoty Kordelas Leśnika Polskiego".
Przebywający na terenie ośrodka i wieży zobowiązani są do stosowania się do regulaminów i wytycznych obowiązujących na terenie obiektów będących w zarządzie Nadleśnictwa Lubsko oraz aktualnych nakazów i zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Dni i godziny pracy Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich:
· od poniedziałku do soboty: 9.00 – 17.00
· niedziela, święta: nieczynne
Od 3 do 5 grudnia 2024 r. wieża będzie udostępniana do godz. 15.00 (pracownik na terenie ośrodka).
Wieża przeciwpożarowo-widokowa (taras widokowy) jest udostępniania w dniach i godzinach pracy ośrodka, a także dodatkowo w niedziele od 1 kwietnia do 31 października (godz. 11.00 - 17.00).
Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem obowiązującym na terenie OEPL w Jeziorach Wysokich, w tym wieży i parkingu, oraz zasadami odpłatności, a opiekunów osób małoletnich ze Standardami Ochrony Małoletnich: Zasady korzystania
/Aktualizacja: 14.08.2024 r./